Poznámka organizace Trans*parent k článku na Lidovkách

Web Lidovky.cz vydal 14. února článek, který zpracovává aktuální mediální kauzu kolem Britské lékařské asociace a jejího doporučení používat neutrální pojem “těhotní lidé”. Trans*parent autorovi tohoto textu poskytl oficiální vyjádření, nicméně z našich slov v článku nezůstalo téměř nic. Proto zde uvádíme plné znění naší odpovědi na autorův hlavní dotaz, zda považujeme za potřebné, aby bylo neutrální označení zavedeno v českých porodnicích:

Britská lékařská asociace nevydala žádné nařízení porodnicím, jak by se mohlo zdát ze zpráv v médiích. Šlo pouze o interní směrnici, která byla určena zaměstnancům a zaměstnankyním asociace a týkala se vstřícnějšího jazyka v pracovní komunikaci. Nikdo tedy v porodnicích nezavádí oslovení "těhotná osobo".
Podobné senzace založené na mylných informacích bohužel odvádějí pozornost od vážných a velmi reálných problémů, které i v českém prostředí ovlivňují životy transgender lidí. Například když u nás chce transgender člověk příslušnou změnu v dokladech, musí podstoupit sterilizaci, což je zastaralý a nehumánní požadavek zasahující do zdraví i tělesné autonomie. Pokud taková osoba už před změnou žije v manželství, je navíc nucena se rozvést, protože náš zákon nepovoluje sňatky dvou žen nebo dvou mužů. S tím pak pochopitelně souvisí i problémy v opatrovnictví dětí. Dokud tedy bude naše legislativa nařizovat lidem uměle vyvolanou neplodnost a narušovat fungující rodiny, měli bychom soustředit pozornost v první řadě na tyto otázky.

K vyjádření jsme přidali odkaz na příslušný dokument: https://www.medischcontact.nl/web/file?uuid=11b96e2a-c0fb-476e-9c56-d463fbab7b3c&owner=1e836119-cfd1-4e33-a731-da3efbb2a701&contentid=65417&elementid=1911433

V článku nakonec zbyla pouze naše odpověď na dodatečnou otázku týkající se počtu transgender lidí v ČR. Autor také použil slovníček pojmů z našeho informačního materiálu.

Trans*parent se neztotožňuje s konečným vyzněním textu, které dál přispívá k vytváření kontroverze na základě neznalosti a zavádějících informací.

K této události jsme také vydali delší komentář, který je dostupný na našem blogu.

Otevřený dopis české redakci časopisu National Geographic ohledně zfušované české mutace posledního čísla s tématem genderových identit

Vyjádření Trans*parentu pro redakci časopisu National Geographic Česko ohledně české mutace posledního čísla s tématem genderových identit.

Vážená redakce National Geographic Česko,
jakožto organizace podporující a sdružující transgender osoby v České republice cítíme povinnost ohradit se proti vašemu pojetí tématu nejnovějšího čísla časopisu, totiž genderové identity, a to z následujících důvodů...

Read More

Uctění památky obětí transfobie 2016 (Transgender Day of Remembrance)

V neděli 20.11.2017 proběhla vzpomínková akce na uctění památky obětí transfobie. Zavzpomínat přišlo přes třicet lidí. Řada dalších nám vyjadřovala svou podporu alespoň viruálně. Proto bychom se chtěli se všemi, kteří se tohoto setkání nemohli zúčastnit, podělit o úvodní řeč po které následovalo čtení jmen těch, kteří v tomto roce zaplatili za svou odlišnost cenou nejvyšší – svým životem.

Drazí přátelé, dovolte mi poděkovat Vám, že jste se k nám připojili. Scházíme se podruhé v tento den a na tomto místě. Přišli jsme zavzpomínat na ty, kteří v sobě dokázali najít velkou odvahu a vymanili se z genderových streotypů. Byli to obyčejní lidé, jako vy, jako já. Bohužel společnost je za jejich odvahu otevřeně projevit své pocity krutě potrestala. Když jsem tu loni stála, děsilo mě 9 stránek plných jmen. Uvnitř jsem cítila odhodlání, chtít s tím něco dělat. Dnes tu stojím a těch stránek je 25. Svírá se mi z toho duše. V posledním roce jsem procházela coming outem a zažila velice složité období. Sama jsem několikrát stála před rozhodnutím, zda jsem schopná po všech ztrátách ještě žít dál. Nebyla bych první ani poslední trans člověk. A tak mě napadla myšlenka, zda bych vůbec dokázala unést, kdyby ten štos papíru obsahoval i jména těch, kdo zvolili tuhle definitivní cestu. Tlak společnosti, netolerance a trestání odlišnosti se někdy dá ustát jen stěží. Jednou jsem slyšela, že pokud selžou strážní andělé, musí pomoct lidé. Měla jsem obrovské štěstí, že i v těch nejhorších chvílích se našel někdo, kdo pomohl. Doufám, že i vás mohu poprosit o pomoc – pomoc se čtením jmen.“

Queer Teens Workshop - poděkování

Děkujeme všem za účast na nedělním setkání Queer Teens Workshop pro náctileté a mládež, kde jsme viděli film Juggling Gender (o ženě, která založila queer circus v New Yorku - Circus Amok), hráli jsme hry, tvořili jsme, trochu jsme cvičili a naučili jsme se různé cirkusové dovednosti (např. závěsné šály, chozeni po laně, žonglování, atd.). Se cti ke dni Transgender Day of Remembrance jsme mluvili o tom, kde bereme sílu, odolnost a výdrž, když čelíme překážkám v životě. Jedním zdrojem síly je mít okolo sebe podpůrnou komunitu, tak přijďte na další setkání! Plánujeme alespoň jedno setkání měsíčně a všichni jste vítáni. Velké poděkování Cirqueonu za prostor a podporu! Stay tuned!

Americký trans filmař a producent Rhys Ernst na Mezipatrech

Příští týden začíná filmový festival Mezipatra QFF a jedním z hlavních hostů festivalu bude americký trans filmař, producent a umělec Rhys Ernst.

V sobotu 5.11. se promítnou v Kině 35 vybrané díly seriálu Transparent. Úspěšný seriál sledující osudy losangeleské rodiny, jejíž hlavou je trans žena, letos nasbíral osm cen Emmy. Po projekci bude následovat debata s Rhysem, který je jedním z producentů seriálu.

6.11. bude v 15:30 v Lucerně promítán cyklus video dokumentů We've been around. Videa z produkce Rhyse Ernsta osvětlují zapomenutá místa LGBT+ historie. V diskuzi, kterou povede Viktor Heumann z Trans*parentu, budeme společně s autorem hledat paralely mezi příběhy neviditelných amerických trans hrdinů a současnou situací v oblasti trans aktivismu. Lístky na projekci a diskuzi můžete v předprodeji koupit zde.

A do třetice můžete Rhyse vidět 7.11. na vernisáži výstavy fotografií z cyklu Relationship v galerii Ferdinanda Baumanna jen na skok od Lucerny. Rhys výstavu osobně uvede. Soubor intimních fotografií o soužití v trans partnerství s ním vytvořila jeho expartnerka Zachary Drucker. Rhys o projektu říká: „Klíčovým prvkem byl náš vztah. Fakt, že jsme zrovna procházeli tranzicí, jsme odsunuli do pozadí.“ 

Relationship

Relationship

Rhys Ernst a Zachary Drucker

Rhys Ernst a Zachary Drucker

Záznam z konference o trans* právech

Spolek Trans*parent uspořádal v květnu 2016 v Praze mezinárodní konferenci o právní a společenské situaci trans mužů, žen a genderqueer osob. Konferenci zaštítil ministr pro lidská práva Jiří Dientsbier. 

Ve 4 panelech vystoupilo 15 odborníků/ic a zástupců/kyň trans* komunity. Na konferenci jsme distribuovali leták a dotazník shrňující problematiku práv trans* osob v ČR a účastníci i panelisté měli možnost vyjádřit formou anonymních odpovědí svůj názor. Na těchto stránkách najdete záznam a dokumentaci celé konference a shrnutí výsledků dotazníkového průzkumu, který probíhal i v období po konferenci (na akcích spolku Trans*parent a v rámci Prague Pride 2016)

-> KONFERENCE

Zdravíme z Pride Village na Střeleckém ostrově!

Už od pondělka jsme se stánkem v Pride Village na cípu Střeleckého ostrova. Stihli jsme zahájit Pride týden piknikem a po dnešním DIY workshopu Vytuň si svůj trans*parent jsme připaveni na sobotní průvod!

Naše trans*parenty se už těší na vaše transparenty! Připojte se v sobotu k nám! Budeme v půl jedné u Lucerny na Vodičkově ulici. Přineste si svoje vlajky a pojďte s námi oslavit různorodost a trans identitu!

Trans*parent na semináři ILGA Europe v Budapešti

Trans*parent se o víkendu ocitl ve vybrané společnosti LGBTIQ organizací, které se setkaly v Budapešti na inspirativním semináři z dílny ILGA-Europe na téma budování queer komunit. O tom, že jsme měli co sdílet s kolegy z celého geografického spektra včetně zemí jako Sýrie, Turecko, Řecko, Rusko, Gruzie, Srbsko, Švédsko, či Litva atd. svědčí hromada tištěných materiálů a spousta stran popsaných flip chartů! Naše roční zkušenost v roli podporovatele a zástupce části české trans komunity byla jedním z highlightů pátečního programu. Na základě série seminářů vypracuje ILGA brožuru radící začínajícím i zavedeným LGBTIQ organizacím, jak efektivně pracovat s komunitou.