Je nezbytné brát trans ženy vážně, když hovoří o sexuálním obtěžování

Americký seriál Transparent, který symbolizuje zlom v přístupu popkultury k tematice trans lidí, právě prochází zásadní zkouškou.

Herec Jeffrey Tambor se rozhodl opustit seriál Transparent poté, co některé transgender ženy pracující na této show vypověděly, že je sexuálně obtěžoval. Budoucnost prvního mainstreamového seriálu o trans zkušenosti je tím pádem nejistá. Musíme však chápat, že je důležitější naslouchat příběhům reálných trans žen než udržovat při životě seriál, jehož produkce potenciálně zahrnuje další diskriminaci této skupiny.

Trace Lysette, Alexandra Billings, Jeffrey Tambor a Anjelica Huston v seriálu Transparent

Trace Lysette, Alexandra Billings, Jeffrey Tambor a Anjelica Huston v seriálu Transparent

Cis muž v hlavní roli

Když společnost Amazon v roce 2014 poprvé uvedla seriál Transparent, byl to přelomový moment. Nejen že show získala obrovský kritický ohlas, navíc šlo o první takto významné dílo televizní fikce, které se zaměřilo na život transgender osoby. Autor*ka Jill Soloway (identifikuje se jako nonbinary) se inspiroval*a případem z vlastní rodiny a vytvořil*a příběh fiktivní trans ženy jménem Maura Pfefferman, která se rozhodne pro coming out a tranzici v relativně pokročilém věku, kdy jsou její děti již dospělé. Seriál tak sleduje dějovou linku Maury samotné a jejího objevování vlastní identity, a zároveň životy jejích blízkých.

Už v době premiéry vzbudilo určitou negativní reakci obsazení cisgender muže Jeffreyho Tambora do hlavní role. Transgender herečky a herci se zvlášť obtížně dostávají k pracovním příležitostem a rozhodně nepomáhá, když i roli napsanou vysloveně jako trans dostane cis herec. Na projektu nicméně pracovali také trans lidé, ať už ve vedlejších rolích nebo v produkčním štábu, a seriál se navzdory této kritice stal hitem. Tambor za svoje ztvárnění Maury převzal několik cen a prakticky nikdy přitom nezapomněl poděkovat transgender komunitě za důvěru a odvahu.

Minulý týden ovšem Tamborovo jméno přibylo na seznam celebrit, které jsou aktuálně obviněny ze sexuálního obtěžování. Stejně jako ve většině ostatních případů nejde o obvinění soudní, u Tambora má však ještě další rozměr díky tomu, že terčem jeho nevhodných poznámek a doteků byly podle svých slov dvě trans ženy: jeho bývalá asistentka Van Barnes a herečka Trace Lysette. Podrobnosti zatím známe jenom u Lysette, která incidenty popsala ve svém veřejném prohlášení. Její výpověď potvrdila jako přímá svědkyně i další trans herečka Alexandra Billings. Není však podstatné, jak velkou část své zkušenosti se tyto ženy rozhodly sdílet veřejně. Důležité je, že jejich výpovědi nesmějí být brány na lehkou váhu – a produkce seriálu si to podle všeho uvědomuje. Zatímco ještě před několika lety by byl tento problém nejspíš zameten pod koberec, dnes to naštěstí tak snadné není.

Jeffrey Tambor

Jeffrey Tambor

Nedůvěra a předsudky

Transgender ženy dlouhodobě představují jednu z nejvíce ohrožených skupin ve společnosti. Po coming outu a během tranzice často nenajdou potřebnou podporu v rodině, v práci nebo u přátel, což vede k jejich vyloučení a oslabení jejich nejzákladnějších jistot. Pokud navíc nejsou bělošky, žijí s nějakým typem zdravotního postižení nebo mají v životě další společensky znevýhodňující faktor, činí je to ještě zranitelnějšími. Proto se velmi často stávají oběťmi násilí, ať už jde o čiré útoky z nenávisti, nebo fyzické a psychické zneužívání ve vztahu převážně ze strany cisgender mužů.

Smutným paradoxem je, že když se trans ženy pokusí s těmito zkušenostmi svěřit nebo rovnou případy nahlásit, narazí obvykle na ještě větší nedůvěru než cis žena. Neustálé vtipy o “transkách” a “mužích v sukni” způsobují, že trans ženy nejsou vnímány jako plnohodnotní lidé, jejich identita není respektována a naopak jsou často vykresleny jako podvodnice, které svoje okolí záměrně uvádějí v omyl.

Výsledkem toho všeho je mizivý mediální zájem o případy útoků proti trans ženám (pokud mezi zúčastněnými není celebrita), ignorance a zaujatost ze strany policie či soudů, lhostejnost mnoha institucí, které mají pečovat o základní práva a potřeby obyvatelstva. Nebrat trans ženy vážně není jen projev nespravedlnosti. Znamená to podporovat a posilovat systém, ve kterém se nedovolají pomoci.

Trans lidé z hereckého a tvůrčího týmu: zleva Alexandra Grey, Zackary Drucker, Our Lady J, Trace Lysette, Alexandra Billings, Rhys Ernst, Ali Liebegott a Silas Howard

Trans lidé z hereckého a tvůrčího týmu: zleva Alexandra Grey, Zackary Drucker, Our Lady J, Trace Lysette, Alexandra Billings, Rhys Ernst, Ali Liebegott a Silas Howard

Nová kapitola?

Tým stojící za Transparentem zatím nevydal oficiální stanovisko – víme pouze to, že se celá věc s největší pravděpodobností interně šetří. Jeffrey Tambor obvinění popřel a svůj odchod ze seriálu odůvodnil tím, že atmosféra v produkčním štábu je “zpolitizovaná”. Jeho reakce tak odpovídá tomu, jak o trans právech často hovoří cis většina: Jako by šlo o ryze politickou záležitost, jako by tyto události neměly zásadní následky pro život celé jedné dlouhodobě ponižované a umlčované skupiny. Těžko říct, co by podle Tambora bylo nepolitické řešení. Uvěřit jeho slovu a dál se věcí nezabývat?

Navzdory poplašným řečem o honu na čarodějnice se jenom mizivá část obvinění ze sexuálního zneužívání ukáže jako falešná. Naše společnost má ve skutečnosti přesně opačný problém – nebereme tyto výpovědi dostatečně vážně. A to se musí změnit.

Z pohledu dějin hnutí za transgender práva má tedy produkce seriálu Transparent právě teď novou klíčovou úlohu: Neodvrátit se od komunity, která umožnila existenci tohoto televizního hitu, a naslouchat trans ženám i za cenu toho, že se podstatná část veřejnosti obrátí proti ní. Je to jedinečná možnost jít příkladem a snad konečně postavit seriál na lidech, o nichž opravdu je.

Je britský učitel nespravedlivě trestán za špatné oslovení žáka?

Do českých médií se dostala zpráva o učiteli matematiky z hrabství Oxfordshire, který byl na deset dní suspendován údajně kvůli tomu, že zahrnul svého transgender žáka do kolektivního oslovení “děvčata”. Co o případu víme?

Chlapcovi rodiče zprávu veřejně nekomentují, zřejmě proto, že nechtějí své dítě vystavovat publicitě. Škola poskytla jen závěr interního šetření a dále se zatím nevyjadřuje, takže hlavním zdrojem informací je právě učitel Joshua Sutcliffe, který o situaci mluvil v britské ranní talk show This Morning. Toto vystoupení pak vzbudilo zájem dalších médií.

Z výpovědi učitele samotného vyplývá, že problém zjevně přesahuje jedno náhodné přeřeknutí. Sutcliffe je zároveň pastorem a podle vlastních slov uznává pouze biologické pohlaví přiřknuté po narození dítěte. Jak sám říká, v přítomnosti dotyčného transgender chlapce se vyhýbal osobním zájmenům a raději používal jen jméno, protože o něm odmítá mluvit v mužském rodě. Během televizního rozhovoru opakovaně mluvil o tomto studentovi s použitím ženských zájmen, a to i poté, co jej moderátor opravil. Oslovení “děvčata” tedy mohlo být v daném případě nezáměrné, ale skutečnost je taková, že Sutcliffe tohoto žáka opravdu dál považuje za dívku, na jeho identitu bere jen minimální ohled a pouze tehdy, když je chlapec v doslechu.

S tím koresponduje i oficiální závěr šetření poskytnutý školou: “Misgenderování žáka a vyhýbání se osobním zájmenům jde proti školním směrnicím, které nabádají k ohledům vůči sexuální a kulturní rozmanitosti studentů.” Podle školy učitel také pronášel v hodinách matematiky nábožensky zaujaté necitlivé komentáře (z rozhovoru lze vyvodit, že se tyto komentáře týkaly právě transgender žáka).

Do pořadu This Morning přišla učitele podpořit Andrea Williams, zakladatelka křesťanské organizace Christian Concern, která mimo jiné protestuje proti zákonné rovnoprávnosti gayů a leseb a podporuje zákaz potratů. Ta po celou dobu o menšinové genderové identitě mluvila jako o poruše a za nejlepší řešení považuje vysvětlit dětem, že se musejí přizpůsobit svému biologickému pohlaví. Hodí se poznamenat, že její postoje se setkaly s otevřeným nesouhlasem moderátora Phillipa Schofielda a moderátorky Holly Willoughby. Každopádně však v diskusi nebyl dán hlas žádné transgender osobě.

Rozhovor s učitelem v pořadu This Morning

Můžete nás podpořit koupí tašky, trička, placky nebo samolepek

♡ PODPOŘTE NÁS ► Líbí se vám práce a aktivity organizace Trans*parent? Můžete nás podpořit koupí tašky, trička, placky nebo samolepek na QUEER SHOPU.

17577922_10155121834376796_67896169_n.jpg

Jsme nezisková organizace a fungujeme na bázi dobrovolné práce a hospodaříme především z členských příspěvků a darů. Podpořte Trans*parent a pomozte tak tvořit férovější a inkluzivnější společnost pro všechny bez rozdílu!

IMG_7192.JPG
20414230_10155536426866796_5606491642075567381_o.png

Německý ústavní soud uznal, že intersex lidé mají právo na existenci - i papírově

Intersex lidé v Německu doufejme nebudou napříště muset žít pod nesprávnou úřední nálepkou. Nový rozsudek říká, že vnucovat intersex osobám v rodném listě škatulky “muž” a “žena” odporuje ústavě. Nápravou má být buď zavedení třetí možnosti, nebo úplné zrušení kategorie pohlaví v tomto dokumentu.

Pokud by skutečně došlo na třetí kategorii, bylo by Německo první zemí v Evropě, která něco takového umožní. Ještě revolučnějším a dlouhodobě progresivnějším řešením by však bylo respektovat pohlaví/gender jako věc osobní identity a nevést o něm úřední záznam v dokumentu, na jehož podobu nemá daný člověk vliv. V okamžiku narození totiž o tomto údaji rozhodují třetí strany, nejčastěji lékař nebo lékařka.

Organizace Transgender Europe a German Trans* Association toto rozhodnutí přijaly s nadšením a označují je za krok, který dodává naději všem, kdo stojí mimo zavedené normy pro pohlaví a gender. Ve svém prohlášení upozorňují na to, že ani jedna z těchto kategorií není binární a že “je načase uznat práva osob, jež se neidentifikují čistě jako muž nebo žena, bez ohledu na jejich charakteristiky. Tito lidé jsou obzvlášť často terčem násilí, diskriminace a nerovnoprávnosti v systému, který rozeznává pouze mužské a ženské pohlaví”.

Naopak zavedení třetího pohlaví v rodném listu by sice formálně rozšířilo možnosti, ale nadále by člověku neumožňovalo definovat svůj gender samostatně, bez lékařské “diagnózy”.

intersexflag.png

Historický moment: V lokálních amerických volbách uspěly dvě transgender ženy

Téměř rok poté, co byl Donald Trump zvolen americkým prezidentem, přinesly lokální volby ve Spojených státech mnohem pozitivnější historický milník: Státy Minnesota a Virginie budou prvními, kde do politických funkcí zasednou transgender ženy.

Novou zastupitelkou města Minneapolis se stala Andrea Jenkins, která už dříve pracovala jako poradkyně předchozích členek a členů zastupitelstva. Ve své kampani se zaměřila mimo jiné na rovnoprávnost v přístupu k bydlení, v kvalitě životního prostředí a v účasti na demokratickém procesu. Důležitost jejího vítězství ještě umocňuje i fakt, že reprezentuje jednu z nejvíce opomíjených a ponižovaných skupin v americké populaci – trans ženy černé pleti.

 Andrea Jenkins - zdroj: Facebook

 Andrea Jenkins - zdroj: Facebook

Zásadní význam má také úspěch demokratky Danicy Roem, nové členky sněmovny reprezentantů ve státě Virginie. Danica je novinářka a aktivistka, které se podařilo ve volbách pokořit stávajícího republikánského reprezentanta Boba Marshalla. Právě Marshall byl autorem nechvalně proslulého návrhu zákona zkráceně nazývaného “Bathroom Bill”, který měl za cíl nařídit lidem používání veřejných toalet striktně na základě přisouzeného pohlaví. Po dlouholetém prosazování transfobní a homofobní legislativy byl tedy tento politik sesazen ženou, jež reprezentuje přesný opak jeho bigotních postojů.

Danica Roem - zdroj: Teen Vogue

Danica Roem - zdroj: Teen Vogue

Volební výsledky celkově naznačují, že neschopnost a ostudná práce republikánského prezidenta i celé strany mají konkrétní dopad na voličské rozhodování a přinejmenším prozatím hrají do karet Demokratům.

Uctění památky obětí transfobie - Transgender Day of Remembrance (TDoR)

20. 11. 2017 - park Parukářka

Celosvětová vzpomínka na všechny, kdo v minulém roce přišly*i o život jen kvůli svému genderu. I my se sejdeme a věnujeme jim tichou chvíli při svíčkách. Přijďte nezapomenout s námi.

Sraz 19:00 - u tramvajové zastávky Olšanské náměstí (naproti hotelu Olšanka). Akce proběhne v parku Parukářka. 

hqdefault.jpg

Filmy a akce, které si nesmíte nechat ujít na letošních Mezipatrech

Již ve čtvrtek začínají v Praze Mezipatra QFF a i letos se můžeme těšit na filmy s trans tematikou a také na sobotní brunch s debatou, kde budou diskutovat členové Trans*parentu o vlivu pop kultury na trans hnutí a role mediálních osobností v rámci společenských změn ve prospěch transgender lidí.

22552660_10155771157601796_7242265078545810691_n.jpg

Hlavní soutěž

V hlavní soutěži celovečerních filmů bude uveden japonský snímek Propletení / Karera ga Honki de Amu toki wa. Malá Tomo žije v bytě se svou matkou, která se ne poprvé vydá mimo domov a dceru nechá samotnou  bez vzkazu, kdy se vrátí. Tomo se tedy vyhledá strýčka Makia a najde u něj a jeho trans přítelkyně Rinky útočiště. Postupně se sbližují  a zvědavá Tomo a velkorysá teta jsou sobě navzájem tím, co ani jedna nemá nebo mít nemůže.

4_326205.jpg

Propletení - pondělí / 6. 11. 2017 / 18:00 / Kino Světozor - velký sál - víc info zde

Dokumentární sekce

V dokumentární sekci promítnou Mezipatra dva trans filmy. Je 3. července 2010 a třiadvacetiletý Coby právě zahájil hormonální terapii a rozhodl se svou tranzici veřejně dokumentovat na YouTube. Režiséra však nezajímá ani tak chronologický vývoj, jako proplétání a srovnání různých časových úseků. K osobnosti Cobyho se tak díky němu dostáváme daleko blíže, protože film nemapuje pouze jeho fyzickou proměnu, nýbrž i změnu jeho vnímání světa.

Coby - úterý / 7. 11. 2017 / 20:30 / Kino Světozor - velký sál - víc info zde

6. července 1992 bylo v řece nalezeno tělo Marshy P. Johnson – trans legendy, jež se podle dobového slangu hrdě identifikovala jako drag queen a spolu se Sylviou Riveirou založila ve světě vůbec první organizaci zabývající se právy trans osob. Za nesouhlasu queer komunity označila policie za příčinu smrti sebevraždu a i navzdory protestům odmítala případ znovu otevřít. Vzala si však „královna ulice“ (jak se sama nazývala) život? Napínavý dokument Smrt a život Marshy P. Johnson / The Death and Life of Marsha P. Johnson, který podává více než aktuální výpověď, premiéroval letos na festivalu Sundance. Kolem filmu se v nedávné době zdvihla vlna kontroverze poté, co trans filmařka Reina Gossett osočila režiséra Davida France z toho, že bez jejího svolení využil její rešerši a práci, kterou odvedla na jejím vlastním filmu o aktivistce Marshe P. Johnson. France jakýkoliv plagiarismus odmítá, avšak archivistka, která s ním na jeho filmu spolupracovala, tvrzení Reiny Gossett potvrdila a na tyhle námitky záhy navázali výpovědi o režisérově  špatném zacházení s trans lidmi, kteří mu s filmem pomáhali.

4_327398.jpg

Smrt a život Marshy P. Johnson - neděle / 5. 11. 2017 / 18:15 / Kino Světozor - velký sál - víc info zde

Hlavní soutěž krátkých filmů

Pocit jinakosti a potřeba naplno projevit svou genderovou identitu není pro každého jednoduchá. A jak výběr krátkých filmů s trans tematikou ukazuje, hrdinové si často své city a touhy střeží jako tajemství. Když však přijde ten správný impulz, vezmou život plně do vlastních rukou a především sami sobě dokáží, že se všem překážkám zvládnou postavit sami.

Soubor krátkých trans filmů Víc než tajemství uvedou Mezipatra pětkrát v různých pražských kinech. Víc info zde.

Retrospektiva

4_328745.jpg

Mezipatra se ve středu 8.11. rozloučí s klasikou z roku 1999 od Pedra Almodovara Vše o mé matce. Víc info zde.

Brunch a debata

V neděli 5.11. se můžete těšit také na brunch s trans tématikou! V kavárně Patra budeme od 13:00 nejen jíst a družit se, ale taky diskutovat. V dějinách LGBTQ+ práv byla pop kultura vždy několik kroků před společenskou změnou. Když se v roce 2014 objevila trans herečka Laverne Cox na obálce časopisu Time, symbolizovalo to významný kulturní předěl. Jak tato nenápadná transgender revoluce vypadá po třech letech? O tom si spolu popovídáme v útulných Patrech.  Celá debata bude tlumočena do českého znakového jazyka.

lavern_MP5.png

Rozšířili*y jsme naši podpůrnou sekci o skupinu pro trans děti a jejich rodiče

Trans identita se může týkat i dětí. A proto jsme se rozhodli*y, že rozšíříme působení naší podpory i k těm, kteří jsou v naší společnosti zatím neviditelní. Minulý týden jsme uspořádali*y první setkání trans dětí a jejich rodin. S tímto nápadem nás před pár měsíci oslovila MUDr. Hanka Fifková. V její sexuologické ordinaci totiž poslední dobou roste počet dětí, které řeší svou genderovou identitu. Tyto děti i jejich příbuzní jsou často na své problémy sami a jejich okolí jim nemůže nabídnout podporu, kterou by potřebovali*y.

Na začátku našeho dvouhodinového setkání jsme se společně podívali na krátké filmy o trans dětech z USA. Naše děti si pak ve svém čase užily řadu her, malování a povídání. Především se ale mohly seznámit s dalšími dětmi, které jsou v podobné situaci a našly u nás prostředí, kde mohou být samy sebou. O dětský program se postarala Glynis, učitelka v Montessori školce, trenérka jógy a cirkusu pro děti a Filip, facilitátor našich podpůrných skupin pro trans lidi a také učitel ve školce.
Zatímco děti měly svůj nabitý program, jejich rodiče si mohli o samotě popovídat mezi sebou o tom, jak situaci svých dětí prožívají oni. Při tom je provázel Adam, sociální pracovník, který právě dokončuje Rogersův terapeutický výcvik, a Jiří, psycholog z Centra psychologicko-sociálního poradenství Středočeského kraje.

Naše setkání se neslo převážně v pozitivním duchu a mělo kladné odezvy, jak od dětí, tak od jejich rodičů. Dohodli*y jsme se, že chceme v těchto setkáváních pokračovat a že se budeme vídat jednou měsíčně.
Děkujeme MUDr. Hance Fifkové, že nám pomohla tuto akci zorganizovat a že se jí zúčastnila. Děkujeme také kavárně Patra, že nám poskytla svůj bezpečný prostor.

Máte dítě ve věku 6-12 let, které řeší svou gender identitu? Znáte rodinu, které by se to mohlo týkat? Napište nám nebo MUDr. Hance Fifkové a přijďte na naše setkání.

Foto: Pavel Bicek

Foto: Pavel Bicek