Rozšířili*y jsme naši podpůrnou sekci o skupinu pro trans děti a jejich rodiče

Trans identita se může týkat i dětí. A proto jsme se rozhodli*y, že rozšíříme působení naší podpory i k těm, kteří jsou v naší společnosti zatím neviditelní. Minulý týden jsme uspořádali*y první setkání trans dětí a jejich rodin. S tímto nápadem nás před pár měsíci oslovila MUDr. Hanka Fifková. V její sexuologické ordinaci totiž poslední dobou roste počet dětí, které řeší svou genderovou identitu. Tyto děti i jejich příbuzní jsou často na své problémy sami a jejich okolí jim nemůže nabídnout podporu, kterou by potřebovali*y.

Na začátku našeho dvouhodinového setkání jsme se společně podívali na krátké filmy o trans dětech z USA. Naše děti si pak ve svém čase užily řadu her, malování a povídání. Především se ale mohly seznámit s dalšími dětmi, které jsou v podobné situaci a našly u nás prostředí, kde mohou být samy sebou. O dětský program se postarala Glynis, učitelka v Montessori školce, trenérka jógy a cirkusu pro děti a Filip, facilitátor našich podpůrných skupin pro trans lidi a také učitel ve školce.
Zatímco děti měly svůj nabitý program, jejich rodiče si mohli o samotě popovídat mezi sebou o tom, jak situaci svých dětí prožívají oni. Při tom je provázel Adam, sociální pracovník, který právě dokončuje Rogersův terapeutický výcvik, a Jiří, psycholog z Centra psychologicko-sociálního poradenství Středočeského kraje.

Naše setkání se neslo převážně v pozitivním duchu a mělo kladné odezvy, jak od dětí, tak od jejich rodičů. Dohodli*y jsme se, že chceme v těchto setkáváních pokračovat a že se budeme vídat jednou měsíčně.
Děkujeme MUDr. Hance Fifkové, že nám pomohla tuto akci zorganizovat a že se jí zúčastnila. Děkujeme také kavárně Patra, že nám poskytla svůj bezpečný prostor.

Máte dítě ve věku 6-12 let, které řeší svou gender identitu? Znáte rodinu, které by se to mohlo týkat? Napište nám nebo MUDr. Hance Fifkové a přijďte na naše setkání.

Foto: Pavel Bicek

Foto: Pavel Bicek

Svoboda znamená nemuset se bát: Transgender Day of Visibility 2017

 

Být vidět má svoje rizika. Když jste trans, zvyšuje to vaši zranitelnost. Připomíná to ostatním, že se lišíte, že nejste tak docela jako ony nebo oni. Viditelnost vás vystavuje nebezpečí slovního útoku, odsudku, zločinu z nenávisti.

Být vidět ale taky znamená přihlásit se o svoje místo na světě. Říct "Patřím sem stejně jako vy. Mám právo tu být a nemuset se při tom bát o nic víc než vy".

31. březen je Transgender Day of Visibility - den, kdy transgender a nonbinary lidé symbolicky vykračují z relativního bezpečí anonymity nebo soukromí a dávají tím vědět "Jsem trans a jsem tady".

Co můžete udělat, pokud nejste trans? Buďte nám oporou. Ukažte nám, že se s námi počítá. Dejte nám prostor tam, kde se na nás zapomíná. Naslouchejte nám. Naše životní zkušenost se v něčem odlišuje, ale v mnohém je podobná té vaší.

Jste trans? Každý den může být váš "day of visibility". Vyfoťte se s hashtagem #jsemtrans a pošlete na adresu info@transparentprague.cz nebo do zprávy na naši FB stránku, rádi vaše foto přidáme do alba.

#TransgenderDayofVisibility #TDoV2017 #jsemtrans #jsmetrans

Poznámka organizace Trans*parent k článku na Lidovkách

Web Lidovky.cz vydal 14. února článek, který zpracovává aktuální mediální kauzu kolem Britské lékařské asociace a jejího doporučení používat neutrální pojem “těhotní lidé”. Trans*parent autorovi tohoto textu poskytl oficiální vyjádření, nicméně z našich slov v článku nezůstalo téměř nic. Proto zde uvádíme plné znění naší odpovědi na autorův hlavní dotaz, zda považujeme za potřebné, aby bylo neutrální označení zavedeno v českých porodnicích:

Britská lékařská asociace nevydala žádné nařízení porodnicím, jak by se mohlo zdát ze zpráv v médiích. Šlo pouze o interní směrnici, která byla určena zaměstnancům a zaměstnankyním asociace a týkala se vstřícnějšího jazyka v pracovní komunikaci. Nikdo tedy v porodnicích nezavádí oslovení "těhotná osobo".
Podobné senzace založené na mylných informacích bohužel odvádějí pozornost od vážných a velmi reálných problémů, které i v českém prostředí ovlivňují životy transgender lidí. Například když u nás chce transgender člověk příslušnou změnu v dokladech, musí podstoupit sterilizaci, což je zastaralý a nehumánní požadavek zasahující do zdraví i tělesné autonomie. Pokud taková osoba už před změnou žije v manželství, je navíc nucena se rozvést, protože náš zákon nepovoluje sňatky dvou žen nebo dvou mužů. S tím pak pochopitelně souvisí i problémy v opatrovnictví dětí. Dokud tedy bude naše legislativa nařizovat lidem uměle vyvolanou neplodnost a narušovat fungující rodiny, měli bychom soustředit pozornost v první řadě na tyto otázky.

K vyjádření jsme přidali odkaz na příslušný dokument: https://www.medischcontact.nl/web/file?uuid=11b96e2a-c0fb-476e-9c56-d463fbab7b3c&owner=1e836119-cfd1-4e33-a731-da3efbb2a701&contentid=65417&elementid=1911433

V článku nakonec zbyla pouze naše odpověď na dodatečnou otázku týkající se počtu transgender lidí v ČR. Autor také použil slovníček pojmů z našeho informačního materiálu.

Trans*parent se neztotožňuje s konečným vyzněním textu, které dál přispívá k vytváření kontroverze na základě neznalosti a zavádějících informací.

K této události jsme také vydali delší komentář, který je dostupný na našem blogu.

Otevřený dopis české redakci časopisu National Geographic ohledně zfušované české mutace posledního čísla s tématem genderových identit

Vyjádření Trans*parentu pro redakci časopisu National Geographic Česko ohledně české mutace posledního čísla s tématem genderových identit.

Vážená redakce National Geographic Česko,
jakožto organizace podporující a sdružující transgender osoby v České republice cítíme povinnost ohradit se proti vašemu pojetí tématu nejnovějšího čísla časopisu, totiž genderové identity, a to z následujících důvodů...

Read More