Svoboda znamená nemuset se bát: Transgender Day of Visibility 2017

 

Být vidět má svoje rizika. Když jste trans, zvyšuje to vaši zranitelnost. Připomíná to ostatním, že se lišíte, že nejste tak docela jako ony nebo oni. Viditelnost vás vystavuje nebezpečí slovního útoku, odsudku, zločinu z nenávisti.

Být vidět ale taky znamená přihlásit se o svoje místo na světě. Říct "Patřím sem stejně jako vy. Mám právo tu být a nemuset se při tom bát o nic víc než vy".

31. březen je Transgender Day of Visibility - den, kdy transgender a nonbinary lidé symbolicky vykračují z relativního bezpečí anonymity nebo soukromí a dávají tím vědět "Jsem trans a jsem tady".

Co můžete udělat, pokud nejste trans? Buďte nám oporou. Ukažte nám, že se s námi počítá. Dejte nám prostor tam, kde se na nás zapomíná. Naslouchejte nám. Naše životní zkušenost se v něčem odlišuje, ale v mnohém je podobná té vaší.

Jste trans? Každý den může být váš "day of visibility". Vyfoťte se s hashtagem #jsemtrans a pošlete na adresu info@transparentprague.cz nebo do zprávy na naši FB stránku, rádi vaše foto přidáme do alba.

#TransgenderDayofVisibility #TDoV2017 #jsemtrans #jsmetrans

Poznámka organizace Trans*parent k článku na Lidovkách

Web Lidovky.cz vydal 14. února článek, který zpracovává aktuální mediální kauzu kolem Britské lékařské asociace a jejího doporučení používat neutrální pojem “těhotní lidé”. Trans*parent autorovi tohoto textu poskytl oficiální vyjádření, nicméně z našich slov v článku nezůstalo téměř nic. Proto zde uvádíme plné znění naší odpovědi na autorův hlavní dotaz, zda považujeme za potřebné, aby bylo neutrální označení zavedeno v českých porodnicích:

Britská lékařská asociace nevydala žádné nařízení porodnicím, jak by se mohlo zdát ze zpráv v médiích. Šlo pouze o interní směrnici, která byla určena zaměstnancům a zaměstnankyním asociace a týkala se vstřícnějšího jazyka v pracovní komunikaci. Nikdo tedy v porodnicích nezavádí oslovení "těhotná osobo".
Podobné senzace založené na mylných informacích bohužel odvádějí pozornost od vážných a velmi reálných problémů, které i v českém prostředí ovlivňují životy transgender lidí. Například když u nás chce transgender člověk příslušnou změnu v dokladech, musí podstoupit sterilizaci, což je zastaralý a nehumánní požadavek zasahující do zdraví i tělesné autonomie. Pokud taková osoba už před změnou žije v manželství, je navíc nucena se rozvést, protože náš zákon nepovoluje sňatky dvou žen nebo dvou mužů. S tím pak pochopitelně souvisí i problémy v opatrovnictví dětí. Dokud tedy bude naše legislativa nařizovat lidem uměle vyvolanou neplodnost a narušovat fungující rodiny, měli bychom soustředit pozornost v první řadě na tyto otázky.

K vyjádření jsme přidali odkaz na příslušný dokument: https://www.medischcontact.nl/web/file?uuid=11b96e2a-c0fb-476e-9c56-d463fbab7b3c&owner=1e836119-cfd1-4e33-a731-da3efbb2a701&contentid=65417&elementid=1911433

V článku nakonec zbyla pouze naše odpověď na dodatečnou otázku týkající se počtu transgender lidí v ČR. Autor také použil slovníček pojmů z našeho informačního materiálu.

Trans*parent se neztotožňuje s konečným vyzněním textu, které dál přispívá k vytváření kontroverze na základě neznalosti a zavádějících informací.

K této události jsme také vydali delší komentář, který je dostupný na našem blogu.

Otevřený dopis české redakci časopisu National Geographic ohledně zfušované české mutace posledního čísla s tématem genderových identit

Vyjádření Trans*parentu pro redakci časopisu National Geographic Česko ohledně české mutace posledního čísla s tématem genderových identit.

Vážená redakce National Geographic Česko,
jakožto organizace podporující a sdružující transgender osoby v České republice cítíme povinnost ohradit se proti vašemu pojetí tématu nejnovějšího čísla časopisu, totiž genderové identity, a to z následujících důvodů...

Read More

Uctění památky obětí transfobie 2016 (Transgender Day of Remembrance)

V neděli 20.11.2017 proběhla vzpomínková akce na uctění památky obětí transfobie. Zavzpomínat přišlo přes třicet lidí. Řada dalších nám vyjadřovala svou podporu alespoň viruálně. Proto bychom se chtěli se všemi, kteří se tohoto setkání nemohli zúčastnit, podělit o úvodní řeč po které následovalo čtení jmen těch, kteří v tomto roce zaplatili za svou odlišnost cenou nejvyšší – svým životem.

Drazí přátelé, dovolte mi poděkovat Vám, že jste se k nám připojili. Scházíme se podruhé v tento den a na tomto místě. Přišli jsme zavzpomínat na ty, kteří v sobě dokázali najít velkou odvahu a vymanili se z genderových streotypů. Byli to obyčejní lidé, jako vy, jako já. Bohužel společnost je za jejich odvahu otevřeně projevit své pocity krutě potrestala. Když jsem tu loni stála, děsilo mě 9 stránek plných jmen. Uvnitř jsem cítila odhodlání, chtít s tím něco dělat. Dnes tu stojím a těch stránek je 25. Svírá se mi z toho duše. V posledním roce jsem procházela coming outem a zažila velice složité období. Sama jsem několikrát stála před rozhodnutím, zda jsem schopná po všech ztrátách ještě žít dál. Nebyla bych první ani poslední trans člověk. A tak mě napadla myšlenka, zda bych vůbec dokázala unést, kdyby ten štos papíru obsahoval i jména těch, kdo zvolili tuhle definitivní cestu. Tlak společnosti, netolerance a trestání odlišnosti se někdy dá ustát jen stěží. Jednou jsem slyšela, že pokud selžou strážní andělé, musí pomoct lidé. Měla jsem obrovské štěstí, že i v těch nejhorších chvílích se našel někdo, kdo pomohl. Doufám, že i vás mohu poprosit o pomoc – pomoc se čtením jmen.“

Queer Teens Workshop - poděkování

Děkujeme všem za účast na nedělním setkání Queer Teens Workshop pro náctileté a mládež, kde jsme viděli film Juggling Gender (o ženě, která založila queer circus v New Yorku - Circus Amok), hráli jsme hry, tvořili jsme, trochu jsme cvičili a naučili jsme se různé cirkusové dovednosti (např. závěsné šály, chozeni po laně, žonglování, atd.). Se cti ke dni Transgender Day of Remembrance jsme mluvili o tom, kde bereme sílu, odolnost a výdrž, když čelíme překážkám v životě. Jedním zdrojem síly je mít okolo sebe podpůrnou komunitu, tak přijďte na další setkání! Plánujeme alespoň jedno setkání měsíčně a všichni jste vítáni. Velké poděkování Cirqueonu za prostor a podporu! Stay tuned!