Akce Trans*parentu na únor 2018

13. 02. // 17:30 Podpůrná skupina pro trans lidi - edice pro začátečníky/nováčky (Patra Krymská 17) POZOR, ZAČÍNÁME DŘÍVE!
25. 02. // 11:30 Queer Teens Workshop (Žižkostel, Barikád 1520/1)
25. 02. // 16:00 Deskohraní s Transparentem (Patra Krymská 17)
27. 02. // 18:00 Podpůrná skupina pro trans lidi (Patra Krymská 17)
28. 02. // 19:00 Rodiny v tranzici - PodPROUDem diskuze na téma trans rodina (Patra Krymská 17)

Pravidelně pořádáme setkání trans dětí a jejich rodičů, pro podrobnější informace nás prosím kontaktujte zde na FB nebo na e-mailu: poradna@transparentprague.cz

Podrobnosti o jednotlivých akcích naleznete v našem seznamu událostí na Facebook, nebo v sekci Kalendář 
http://www.transparentprague.cz/kalend/

Těšíme se na setkání s vámi!

V Pákistánu byl schválen zákon na ochranu práv transgender osob

V Pákistánu byl před několika dny schválen zákon na ochranu práv transgender osob, který mimo jiné slibuje trans lidem uznání jejich identity bez nutnosti lékařského posudku. Senátní funkční komise pro lidská práva tak dala na doporučení Rady pro islámskou ideologii.

Také v sousední Indii se úřední změna genderu obejde bez diagnózy a lékařských zásahů (na rozdíl od České republiky):https://transgenderindia.com/legally-change-gender-india/ Nutno však dodat, že i v této části světa se trans lidé stále často sektávají s diskriminací a násilnými útoky někdy končícími smrtí. Pákistánská senátní komise v souvislosti s tím doporučila vytvoření speciální rady, která se bude zabývat případy zmizelých osob.

Indonéská policie v provincii Aceh zadržela 12 transgender žen, násilím jim ostříhala vlasy a oblékla je do mužských šatů. K těmto útokům došlo v rámci takzvané "Operace proti morální chorobě", která je další z řady zásahů proti LGBTQ obyvatelstvu v zemi. Indonéská národní komise pro lidská práva i další lidskoprávní organizace zásah odsoudily jako nehumánní.

Stejně jako v mnoha kulturách na světě, i v indonéské společnosti byly trans ženy (v tomto případě označované výrazem "waria") historicky akceptovány. V posledních letech ovšem stále rostoucí vliv náboženského konzervativismu ústí ve zneužívání moci proti LGBTQ lidem, a to často násilnými prostředky. V Jakartě například policie uspořádala sérii zátahů na předem vytipované bary a zatkla řadu gay a bisexuálních mužů za "pornoaktivity", mezi které podle zákona z r. 2008 patří i takové věci jako veřejné líbání. Podle Human Rights Watch bylo v Indonésii v loňském roce zatčeno přes 300 LGBTQ osob.

Akce Trans*parentu na Leden 2018

02. 01. // 18:00 Podpůrná skupina pro trans lidi (Patra, Krymská 17)
11. 01.  // Podpůrná skupina pro trans děti a jejich rodiče (v případě zájmu o účast napište na email poradna@transparentprague.cz)
14. 01. // 12:00 Queer Teens Workshop (CIRQUEON)
16. 01. // 18:00 Podpůrná skupina pro trans lidi - edice pro začátečníky/nováčky (Patra Krymská 17) 
27. 01. // 15:00 Deskohraní s Transparentem (Patra, Krymská 17)
30. 01. // 18:00 Podpůrná skupina pro trans lidi (Patra, Krymská 17)

Podrobnosti o jednotlivých akcích naleznete v sekci Kalendář, nebo na našem Facebooku v seznamu událostí 

Těšíme se na setkání s Vámi!

Je nezbytné brát trans ženy vážně, když hovoří o sexuálním obtěžování

Americký seriál Transparent, který symbolizuje zlom v přístupu popkultury k tematice trans lidí, právě prochází zásadní zkouškou.

Herec Jeffrey Tambor se rozhodl opustit seriál Transparent poté, co některé transgender ženy pracující na této show vypověděly, že je sexuálně obtěžoval. Budoucnost prvního mainstreamového seriálu o trans zkušenosti je tím pádem nejistá. Musíme však chápat, že je důležitější naslouchat příběhům reálných trans žen než udržovat při životě seriál, jehož produkce potenciálně zahrnuje další diskriminaci této skupiny.

Trace Lysette, Alexandra Billings, Jeffrey Tambor a Anjelica Huston v seriálu Transparent

Trace Lysette, Alexandra Billings, Jeffrey Tambor a Anjelica Huston v seriálu Transparent

Cis muž v hlavní roli

Když společnost Amazon v roce 2014 poprvé uvedla seriál Transparent, byl to přelomový moment. Nejen že show získala obrovský kritický ohlas, navíc šlo o první takto významné dílo televizní fikce, které se zaměřilo na život transgender osoby. Autor*ka Jill Soloway (identifikuje se jako nonbinary) se inspiroval*a případem z vlastní rodiny a vytvořil*a příběh fiktivní trans ženy jménem Maura Pfefferman, která se rozhodne pro coming out a tranzici v relativně pokročilém věku, kdy jsou její děti již dospělé. Seriál tak sleduje dějovou linku Maury samotné a jejího objevování vlastní identity, a zároveň životy jejích blízkých.

Už v době premiéry vzbudilo určitou negativní reakci obsazení cisgender muže Jeffreyho Tambora do hlavní role. Transgender herečky a herci se zvlášť obtížně dostávají k pracovním příležitostem a rozhodně nepomáhá, když i roli napsanou vysloveně jako trans dostane cis herec. Na projektu nicméně pracovali také trans lidé, ať už ve vedlejších rolích nebo v produkčním štábu, a seriál se navzdory této kritice stal hitem. Tambor za svoje ztvárnění Maury převzal několik cen a prakticky nikdy přitom nezapomněl poděkovat transgender komunitě za důvěru a odvahu.

Minulý týden ovšem Tamborovo jméno přibylo na seznam celebrit, které jsou aktuálně obviněny ze sexuálního obtěžování. Stejně jako ve většině ostatních případů nejde o obvinění soudní, u Tambora má však ještě další rozměr díky tomu, že terčem jeho nevhodných poznámek a doteků byly podle svých slov dvě trans ženy: jeho bývalá asistentka Van Barnes a herečka Trace Lysette. Podrobnosti zatím známe jenom u Lysette, která incidenty popsala ve svém veřejném prohlášení. Její výpověď potvrdila jako přímá svědkyně i další trans herečka Alexandra Billings. Není však podstatné, jak velkou část své zkušenosti se tyto ženy rozhodly sdílet veřejně. Důležité je, že jejich výpovědi nesmějí být brány na lehkou váhu – a produkce seriálu si to podle všeho uvědomuje. Zatímco ještě před několika lety by byl tento problém nejspíš zameten pod koberec, dnes to naštěstí tak snadné není.

Jeffrey Tambor

Jeffrey Tambor

Nedůvěra a předsudky

Transgender ženy dlouhodobě představují jednu z nejvíce ohrožených skupin ve společnosti. Po coming outu a během tranzice často nenajdou potřebnou podporu v rodině, v práci nebo u přátel, což vede k jejich vyloučení a oslabení jejich nejzákladnějších jistot. Pokud navíc nejsou bělošky, žijí s nějakým typem zdravotního postižení nebo mají v životě další společensky znevýhodňující faktor, činí je to ještě zranitelnějšími. Proto se velmi často stávají oběťmi násilí, ať už jde o čiré útoky z nenávisti, nebo fyzické a psychické zneužívání ve vztahu převážně ze strany cisgender mužů.

Smutným paradoxem je, že když se trans ženy pokusí s těmito zkušenostmi svěřit nebo rovnou případy nahlásit, narazí obvykle na ještě větší nedůvěru než cis žena. Neustálé vtipy o “transkách” a “mužích v sukni” způsobují, že trans ženy nejsou vnímány jako plnohodnotní lidé, jejich identita není respektována a naopak jsou často vykresleny jako podvodnice, které svoje okolí záměrně uvádějí v omyl.

Výsledkem toho všeho je mizivý mediální zájem o případy útoků proti trans ženám (pokud mezi zúčastněnými není celebrita), ignorance a zaujatost ze strany policie či soudů, lhostejnost mnoha institucí, které mají pečovat o základní práva a potřeby obyvatelstva. Nebrat trans ženy vážně není jen projev nespravedlnosti. Znamená to podporovat a posilovat systém, ve kterém se nedovolají pomoci.

Trans lidé z hereckého a tvůrčího týmu: zleva Alexandra Grey, Zackary Drucker, Our Lady J, Trace Lysette, Alexandra Billings, Rhys Ernst, Ali Liebegott a Silas Howard

Trans lidé z hereckého a tvůrčího týmu: zleva Alexandra Grey, Zackary Drucker, Our Lady J, Trace Lysette, Alexandra Billings, Rhys Ernst, Ali Liebegott a Silas Howard

Nová kapitola?

Tým stojící za Transparentem zatím nevydal oficiální stanovisko – víme pouze to, že se celá věc s největší pravděpodobností interně šetří. Jeffrey Tambor obvinění popřel a svůj odchod ze seriálu odůvodnil tím, že atmosféra v produkčním štábu je “zpolitizovaná”. Jeho reakce tak odpovídá tomu, jak o trans právech často hovoří cis většina: Jako by šlo o ryze politickou záležitost, jako by tyto události neměly zásadní následky pro život celé jedné dlouhodobě ponižované a umlčované skupiny. Těžko říct, co by podle Tambora bylo nepolitické řešení. Uvěřit jeho slovu a dál se věcí nezabývat?

Navzdory poplašným řečem o honu na čarodějnice se jenom mizivá část obvinění ze sexuálního zneužívání ukáže jako falešná. Naše společnost má ve skutečnosti přesně opačný problém – nebereme tyto výpovědi dostatečně vážně. A to se musí změnit.

Z pohledu dějin hnutí za transgender práva má tedy produkce seriálu Transparent právě teď novou klíčovou úlohu: Neodvrátit se od komunity, která umožnila existenci tohoto televizního hitu, a naslouchat trans ženám i za cenu toho, že se podstatná část veřejnosti obrátí proti ní. Je to jedinečná možnost jít příkladem a snad konečně postavit seriál na lidech, o nichž opravdu je.

Je britský učitel nespravedlivě trestán za špatné oslovení žáka?

Do českých médií se dostala zpráva o učiteli matematiky z hrabství Oxfordshire, který byl na deset dní suspendován údajně kvůli tomu, že zahrnul svého transgender žáka do kolektivního oslovení “děvčata”. Co o případu víme?

Chlapcovi rodiče zprávu veřejně nekomentují, zřejmě proto, že nechtějí své dítě vystavovat publicitě. Škola poskytla jen závěr interního šetření a dále se zatím nevyjadřuje, takže hlavním zdrojem informací je právě učitel Joshua Sutcliffe, který o situaci mluvil v britské ranní talk show This Morning. Toto vystoupení pak vzbudilo zájem dalších médií.

Z výpovědi učitele samotného vyplývá, že problém zjevně přesahuje jedno náhodné přeřeknutí. Sutcliffe je zároveň pastorem a podle vlastních slov uznává pouze biologické pohlaví přiřknuté po narození dítěte. Jak sám říká, v přítomnosti dotyčného transgender chlapce se vyhýbal osobním zájmenům a raději používal jen jméno, protože o něm odmítá mluvit v mužském rodě. Během televizního rozhovoru opakovaně mluvil o tomto studentovi s použitím ženských zájmen, a to i poté, co jej moderátor opravil. Oslovení “děvčata” tedy mohlo být v daném případě nezáměrné, ale skutečnost je taková, že Sutcliffe tohoto žáka opravdu dál považuje za dívku, na jeho identitu bere jen minimální ohled a pouze tehdy, když je chlapec v doslechu.

S tím koresponduje i oficiální závěr šetření poskytnutý školou: “Misgenderování žáka a vyhýbání se osobním zájmenům jde proti školním směrnicím, které nabádají k ohledům vůči sexuální a kulturní rozmanitosti studentů.” Podle školy učitel také pronášel v hodinách matematiky nábožensky zaujaté necitlivé komentáře (z rozhovoru lze vyvodit, že se tyto komentáře týkaly právě transgender žáka).

Do pořadu This Morning přišla učitele podpořit Andrea Williams, zakladatelka křesťanské organizace Christian Concern, která mimo jiné protestuje proti zákonné rovnoprávnosti gayů a leseb a podporuje zákaz potratů. Ta po celou dobu o menšinové genderové identitě mluvila jako o poruše a za nejlepší řešení považuje vysvětlit dětem, že se musejí přizpůsobit svému biologickému pohlaví. Hodí se poznamenat, že její postoje se setkaly s otevřeným nesouhlasem moderátora Phillipa Schofielda a moderátorky Holly Willoughby. Každopádně však v diskusi nebyl dán hlas žádné transgender osobě.

Rozhovor s učitelem v pořadu This Morning