Back to All Events

Uctění památky obětí transfobie (Transgender Day of Remembrance)

Sraz v 17:00 na tram zastávce Olšanské náměstí

Praha se v neděli 20.11. připojí k desítkám dalších metropolí a měst, která si připomenou památku obětí transfobie.

Téměř každý druhý den je někde na světě zabit člověk v důsledku vyjádření své genderové nekonformity. Tato oficiální statistika však nezahrnuje řadu dalších úmrtí, kterým se nedostává pozornosti médií nebo která nejsou hlášena na policii. Konečný počet ztracených životů je tedy pravděpodobně daleko vyšší.

Transgender Day of Rememberance je dnem památky trans obětí násilí. Tento den zároveň upozorňuje i na pokračující násilí, kterým v mnoha částech světa nadále trans komunita trpí. Projekt Transgender Day of Rememberance si bere za svůj cíl nikoli pouze truchlit nad ztrátou milovaných osob, ale především upozornit širokou veřejnost na stále probíhající násilí a tím ho pomoci zastavit. 

Letošní ročník je již osmnáctým. Poprvé ho uspořádala v roce 1998 Gwendolyn Anna Smith, grafická designérka, publicistka a aktivistka, původně v reakci na vraždu Rity Hester téhož roku v americkém Massachusetts. Projekt si postupně získal mezinárodní pozornost a v roce 2010 proběhly akce na jeho podporu ve více než 185 městech ve 20 zemích světa.

Během plánované události v rámci Transgender Day of Rememberance v Praze proběhne čtení jmen tých a těch, jež přišli o život během předchozího roku, a zapálení svíček k jejich uctění. Sejdeme se na zastávce Olšanské námestí, ze které dojdeme na Parukářku. Tam společně zapálíme svíčky, které si přineseme.

Další informace o obětech naleznete na stránce věnované jejich památce: http://tdor.info/.

Earlier Event: November 20
Queer Teens Workshop
Later Event: November 22
Podpůrná skupina pro trans* lidi