Back to All Events

Queer teens workshop

28. června si připomínáme 48. výročí Stonewallských nepokojů a s nimi související zrod queer aktivismu. Červnové setkání je poslední před srpnovým Pridem - zábavnou a aktivní formou se tedy zaměříme na ostatní mládežnické LGBTQIA komunity, a budeme hledat inspiraci v tom, jak se kreativně sdružují a společně tvoří změny. Také se budeme bavit o tom, jak samy*i sebe a naše organizace zastupujeme, společně naplánujeme srpnovou akci k oslavě Pridu a nastíníme aktivity na následující rok! 

Svou účast prosím potvrďte předem na mailu: qtypraha@gmail.com. Na akci nám můžete přispět dobrovolnou částkou, není to však podmínkou.

Are you under 21 and questioning your gender identity or sexuality, or already identify as genderqueer/trans/bi/gay or lesbian and want to meet others? We offer a safe space for discussion, art and movement activities, led by supportive adults with similar experiences. You don't need any special skills, just come as you are! English spoken.

June 28 marks the 48th anniversary of the Stonewall riots and the beginning of queer activism. This month's meeting is our last one before Pride in August, so join us for a fun afternoon in which we will explore how other LGBTQIA youth communities creatively organize themselves and mobilize change, talk about our self-representation, and plan for our celebration in August with a view to the year ahead! 

Please write to us at qtypraha@gmail.com to confirm your attendance. We welcome small donations, but no one will be turned away for lack of funds.