Back to All Events

Uctění památky obětí transfobie - Transgender Day of Remembrance

  • Parukářka Parukářka (map)

(English Below)
Jako v minulých letech, i tento rok se uskuteční Transgender Day of Remembrance, tedy den, kdy si připomínáme památku obětí transfobie po celém světě. Přijďte si je připomenou s námi.

Sejdeme se v 17:30 u tramvajové zastávky Olšanské náměstí, odkud budeme pokračovat na naše tradiční místo v Parukářce.

Po samotné vzpomínkové akci se přesuneme do ROH družstevní kavárna ke společnému posezení. Je totiž důležité nejen vzpomínat na naše mrtvé, ale starat se o komunitu, která nadále žije.

Zároveň bychom vás chtěly*i zároveň vyzvat, že pokud jste samy*i přišly*i o někoho z trans komunity, kdo vám byl blízký, abyste, pokud chcete, připomněly*i konkrétně jejich památku - ať již krátkým proslovem, příběhem nebo čímkoliv jiným. Věříme totiž, že ve světě, kde identita trans lidí je často po smrti vymazávána, je třeba pro ně vytvořit obřad, který respektuje to, kým opravdu byli.

Přineste si s sebou svíčky, sirky a zapalovače. Pokud možno i nějaké sklenice, do kterých budeme svíčky moci umisťovat.

Děkujeme, že nezapomínáte.
______________________________________________
As in previous years, we are organising a vigil as part of the Transgender Day of Remembrance - a day when we honour the memory of the transgender people we've lost. Come and remember their lives with us.

We will be meeting at the Olšanské náměstí tram stop at 17:30. From there, we will move to our traditional spot in the Parukářka park.

After the vigil itself, we'll move on to ROH družstevní kavárna to hang out together, because while it's important to remember our dead, it is equally important to nurture the community that is still alive.

Alongside this, we would like to invite you to contribute to the vigil if you yourself have lost friends and loved ones from the trans community. During the vigil, there will be space for those who want to remember and mourn individual people they've known - whether through a short speech or a story from their life, anything is welcome. We believe that, in a world where people's trans identity is often erased after their death, it's important to provide space for a service that remembers them as they truly were.

Bring candles, matches and lighters - and glasses to put the candles in, if possible.

Thank you for not forgetting.