Kampaň za zrušení povinné sterilizace: Odpovědi na nejčastější dotazy

#JsmeTrans a nesouhlasíme s podmínkou sterilizace při úřední změně pohlaví! Zaujala vás naše kampaň na stránce https://jsmetrans.cz nebo na sociálních médiích? V tom případě vám děkujeme za zájem o toto téma a v následujících odstavcích přinášíme odpovědi na nejčastější otázky.


Kdo stojí za kampaní?

Jde o projekt nás, organizace Trans*parent, která nabízí podporu trans lidem žijícím v ČR a snaží se šířit osvětu směrem k veřejnosti. Naše činnost je z naprosté většiny dobrovolnická a průběžně ji můžete sledovat na https://www.facebook.com/transparentCZ. Tvářemi kampaně jsou buď přímo členky/členové naší organizace nebo lidé z okruhu kolem ní.

Koho můžete oslovit, pokud máte další otázky?

Chcete-li se na něco zeptat a nenajdete odpověď níže, můžete se na nás obrátit buď na Facebooku nebo prostřednictvím e-mailu na info@transparentprague.cz.

Co nás ke kampani vedlo?

Z médií se může zdát, že situace trans lidí je v naší zemi celkem růžová. Když se vás ale osobně týká, zjistíte, že tu pořád existují problémy. Zrušení povinných sterilizací není to jediné, co by se u nás mělo zlepšit (trans lidé se často potýkají s odmítavým přístupem ze strany úřadů i zdravotnictví), byl by to však ideální první krok.


Co říká současný zákon?

Citujeme z Občanského zákoníku:

“Změna pohlaví člověka nastává chirurgickým zákrokem při současném znemožnění reprodukční funkce a přeměně pohlavních orgánů.”


Pro koho jsou sterilizace problémem?

Zejména čeští trans muži leckdy podstupují sterilizaci jen proto, aby vyhověli liteře zákona a mohli si nechat změnit doklady. Kdyby operace nebyla nutná k úřední změně, mnozí z nich by do zákroku nešli, protože pro ně nemá dostatečný osobní benefit. Stejně tak některé trans ženy nemají o tuto část přeměny zájem, případně ji nepodstoupí ze zdravotních důvodů nebo proto, že nemají finance na tak kvalitní zákrok, jak by si přály. Zdravotní stav a obavy z komplikací jsou obecně asi nejčastějšími důvody, proč se lidé rozhodnou operaci nepodstoupit.


Jak by změna zákona mohla vypadat?

V červnu loňského roku se objevila zpráva o tom, že Ministerstvo spravedlnosti ČR chystá návrh na změnu příslušného zákona. Zveřejněná (ale oficiálně nepotvrzená) verze návrhu by jako jedinou podmínku úřední přeměny vyžadovala potvrzení ze sexuologie o tom, že u dané osoby existuje “trvalý nesoulad mezi duševním a zapsaným pohlavím”.


Jak se na povinné sterilizace dívá svět?

Tam, kde existenci trans lidí zákon oficiálně rozeznává a respektuje, jsou povinné sterilizace přežitým krokem, případně se od nich upouští. V Evropě patříme k pouhým 14 zemím, které sterilizaci vyžadují jako podmínku ke změně dokladů.

Červeně jsou vyznačeny země, které stále vyžadují po trans lidech sterilizaci jako podmínku ke změně dokladů.  Zdroj: TGEU

Červeně jsou vyznačeny země, které stále vyžadují po trans lidech sterilizaci jako podmínku ke změně dokladů. Zdroj: TGEU

V roce 2017 Evropský soud pro lidská práva rozhodl, že povinná sterilizace lidská práva porušuje. Tento rozsudek se týkal konkrétního francouzského případu, ale je považován za precedens pro další členské země.


Pokud jde přímo o českou situaci, v roce 2018 bylo zveřejněno vyjádření Evropské sociální charty, které konkrétně říká, že Česká republika povinnými sterilizacemi jde proti lidským právům. Pro zrušení této podmínky se mimoto vyjádřila také ombudsmanka Anna Šabatová. Podmínka sterilizací je zkrátka přežitek, který ničemu nepomáhá a naopak omezuje svobodu člověka samostatně rozhodovat o svém těle.