profile-fb---2.png

O trans tématech srozumitelně a bezprostředně

Vybíráme pro vás videa, texty a další obsah, který vám pomůže zorientovat se v tématu transgender a non-binary lidí, jejich práv, osobních příběhů a potřebných společenských i legislativních změn.

 

Doporučené české a slovenské blogy

Bloger Filip píše například o tom, proč je slovo “transsexuál” problematické, nebo o své zkušenosti s neprofesionálním přístupem některých odborníků.

Damian Machaj v minulosti napsal mimo jiné o hledání toho, co vlastně v naší společnosti znamená mužská identita, a o vyrovnávání se s potřebou zapadnout mezi většinu.

 

Videa

(Většina následujících videí je v angličtině. Kliknutím na tlačítko CC v pravém dolním rohu si můžete zobrazit automatické anglické titulky pro snazší porozumění.)

John Oliver v roce 2015 ve svém pořadu Last Week Tonight shrnul téma transgender lidí a jejich práv pro většinovou populaci. Mluví o ohledech k jejich soukromí, o tom, jaký dopad na ně mají předsudky, a o důležitosti potřebné legislativy.

 

Česká moderovaná diskuze o konkrétních zkušenostech s procesem tranzice v našem prostředí.

 

Novinářka a aktivistka Janet Mock za pomoci cisgender reportérky ukazuje, jak nepatřičné jsou mnohé otázky, kterým trans lidé musejí čelit v rozhovorech.

 

Ve videu BBC3 se k podobným otázkám vyjadřují i další trans lidé.

 

Ryan Jacobs Flores vysvětluje, že pohlaví ani rod nemají jenom dvě polohy, a vyjadřuje se k mýtu “opravdového muže”.

 

Jamie Raines shrnuje některé “komplimenty”, které ve skutečnosti nejsou pro trans člověka tak lichotivé, jak si jejich autoři mohou myslet.

 

Několik trans a non-binary lidí se vyjadřuje k tomu, proč je důležitý respekt a používání správných zájmen.

 

Reportáž a rozhovor s mladou trans aktivistkou Jazz Jennings o jejím dětství.

 

Polský aktivista Wiktor Dynarski shrnuje stav transgender práv a s tím spojených problémů ve své zemi a okolních státech včetně České republiky.