Report z Prague Pride 2015 ♡

Pro Trans*parent začal Pride týden už v pondělí 10.8., kdy naše pravidelná podpůrná skupina pokračovala DIY workshopem a výrobou transparentů do sobotního průvodu.

V úterý jsme se pak v Centru Člověka v tísni v galerii Langhans (který se po dobu trvání Prague Pride proměnil v Pride House) sešli s Noahem Keuzenkampem z TGEU a s queer a trans* aktivisty z Islandu na společném sezení - tzv. capacity building tréningu. V rámci něj nám Noah představil fungování a cíle této mezinárodní organizace a odprezentoval možnosti, jak se můžeme do jejich aktivit zapojit i my.

V pátek večer jsme v rámci Prague Pride v Langhansu pořádali blok tří diskuzí na téma trans* vizibility. Začal společnou prezentací Damiána z Trans*parentu a Ondřeje Trhoně, studenta žurnalistiky, která se věnovala problematice prezentace trans lidí v českých médiích.

Následovala diskuze s Damianem (Pandamian), Christine Pohl, která pomáhá organizovat podpůrné skupiny, a spisovatelkou Sabine d’Iable. Blok moderoval Viktor z Trans*parentu a kromě osobních zkušeností s mediální prezentací jednotlivých hostů, jsme se propracovali i k tématu jazyk a jak se slova, kterými o transgenderu/transrodovosti mluvíme, vyvíjí.

I přesto, že bylo neuvěřitelné teplo, zůstala nás spousta ještě na poslední část programu - diskusi na téma mediálního obrazu trans* lidí za hranicemi ČR s oceněnou švédskou herečkou Sagou Becker a aktivistou z TGEU Noahem Keuzenkampem, kterou moderovala Bára Šichanová.

V sobotním průvodu jsme pochodovali pod vlajkou Trans*parentu se skupinou trans lidí, kterou svolala organizace Transfusion. Z hlediska našich aktivit byl letošní Pride týden velice nabitý a jsme rádi, že jsme přispěli i vlastním programem. Už teď máme mnoho podnětů a nabídek na spolupráci na příští rok, takže na Prague Pride sice poprvé, ale určitě ne naposled!

Redakce Transparent z.s