Rozšířili*y jsme naši podpůrnou sekci o skupinu pro trans děti a jejich rodiče

Trans identita se může týkat i dětí. A proto jsme se rozhodli*y, že rozšíříme působení naší podpory i k těm, kteří jsou v naší společnosti zatím neviditelní. Minulý týden jsme uspořádali*y první setkání trans dětí a jejich rodin. S tímto nápadem nás před pár měsíci oslovila MUDr. Hanka Fifková. V její sexuologické ordinaci totiž poslední dobou roste počet dětí, které řeší svou genderovou identitu. Tyto děti i jejich příbuzní jsou často na své problémy sami a jejich okolí jim nemůže nabídnout podporu, kterou by potřebovali*y.

Na začátku našeho dvouhodinového setkání jsme se společně podívali na krátké filmy o trans dětech z USA. Naše děti si pak ve svém čase užily řadu her, malování a povídání. Především se ale mohly seznámit s dalšími dětmi, které jsou v podobné situaci a našly u nás prostředí, kde mohou být samy sebou. O dětský program se postarala Glynis, učitelka v Montessori školce, trenérka jógy a cirkusu pro děti a Filip, facilitátor našich podpůrných skupin pro trans lidi a také učitel ve školce.
Zatímco děti měly svůj nabitý program, jejich rodiče si mohli o samotě popovídat mezi sebou o tom, jak situaci svých dětí prožívají oni. Při tom je provázel Adam, sociální pracovník, který právě dokončuje Rogersův terapeutický výcvik, a Jiří, psycholog z Centra psychologicko-sociálního poradenství Středočeského kraje.

Naše setkání se neslo převážně v pozitivním duchu a mělo kladné odezvy, jak od dětí, tak od jejich rodičů. Dohodli*y jsme se, že chceme v těchto setkáváních pokračovat a že se budeme vídat jednou měsíčně.
Děkujeme MUDr. Hance Fifkové, že nám pomohla tuto akci zorganizovat a že se jí zúčastnila. Děkujeme také kavárně Patra, že nám poskytla svůj bezpečný prostor.

Máte dítě ve věku 6-12 let, které řeší svou gender identitu? Znáte rodinu, které by se to mohlo týkat? Napište nám nebo MUDr. Hance Fifkové a přijďte na naše setkání.

Foto: Pavel Bicek

Foto: Pavel Bicek

Redakce Transparent z.s