Filmy a akce, které si nesmíte nechat ujít na letošních Mezipatrech

Již ve čtvrtek začínají v Praze Mezipatra QFF a i letos se můžeme těšit na filmy s trans tematikou a také na sobotní brunch s debatou, kde budou diskutovat členové Trans*parentu o vlivu pop kultury na trans hnutí a role mediálních osobností v rámci společenských změn ve prospěch transgender lidí.

22552660_10155771157601796_7242265078545810691_n.jpg

Hlavní soutěž

V hlavní soutěži celovečerních filmů bude uveden japonský snímek Propletení / Karera ga Honki de Amu toki wa. Malá Tomo žije v bytě se svou matkou, která se ne poprvé vydá mimo domov a dceru nechá samotnou  bez vzkazu, kdy se vrátí. Tomo se tedy vyhledá strýčka Makia a najde u něj a jeho trans přítelkyně Rinky útočiště. Postupně se sbližují  a zvědavá Tomo a velkorysá teta jsou sobě navzájem tím, co ani jedna nemá nebo mít nemůže.

4_326205.jpg

Propletení - pondělí / 6. 11. 2017 / 18:00 / Kino Světozor - velký sál - víc info zde

Dokumentární sekce

V dokumentární sekci promítnou Mezipatra dva trans filmy. Je 3. července 2010 a třiadvacetiletý Coby právě zahájil hormonální terapii a rozhodl se svou tranzici veřejně dokumentovat na YouTube. Režiséra však nezajímá ani tak chronologický vývoj, jako proplétání a srovnání různých časových úseků. K osobnosti Cobyho se tak díky němu dostáváme daleko blíže, protože film nemapuje pouze jeho fyzickou proměnu, nýbrž i změnu jeho vnímání světa.

Coby - úterý / 7. 11. 2017 / 20:30 / Kino Světozor - velký sál - víc info zde

6. července 1992 bylo v řece nalezeno tělo Marshy P. Johnson – trans legendy, jež se podle dobového slangu hrdě identifikovala jako drag queen a spolu se Sylviou Riveirou založila ve světě vůbec první organizaci zabývající se právy trans osob. Za nesouhlasu queer komunity označila policie za příčinu smrti sebevraždu a i navzdory protestům odmítala případ znovu otevřít. Vzala si však „královna ulice“ (jak se sama nazývala) život? Napínavý dokument Smrt a život Marshy P. Johnson / The Death and Life of Marsha P. Johnson, který podává více než aktuální výpověď, premiéroval letos na festivalu Sundance. Kolem filmu se v nedávné době zdvihla vlna kontroverze poté, co trans filmařka Reina Gossett osočila režiséra Davida France z toho, že bez jejího svolení využil její rešerši a práci, kterou odvedla na jejím vlastním filmu o aktivistce Marshe P. Johnson. France jakýkoliv plagiarismus odmítá, avšak archivistka, která s ním na jeho filmu spolupracovala, tvrzení Reiny Gossett potvrdila a na tyhle námitky záhy navázali výpovědi o režisérově  špatném zacházení s trans lidmi, kteří mu s filmem pomáhali.

4_327398.jpg

Smrt a život Marshy P. Johnson - neděle / 5. 11. 2017 / 18:15 / Kino Světozor - velký sál - víc info zde

Hlavní soutěž krátkých filmů

Pocit jinakosti a potřeba naplno projevit svou genderovou identitu není pro každého jednoduchá. A jak výběr krátkých filmů s trans tematikou ukazuje, hrdinové si často své city a touhy střeží jako tajemství. Když však přijde ten správný impulz, vezmou život plně do vlastních rukou a především sami sobě dokáží, že se všem překážkám zvládnou postavit sami.

Soubor krátkých trans filmů Víc než tajemství uvedou Mezipatra pětkrát v různých pražských kinech. Víc info zde.

Retrospektiva

4_328745.jpg

Mezipatra se ve středu 8.11. rozloučí s klasikou z roku 1999 od Pedra Almodovara Vše o mé matce. Víc info zde.

Brunch a debata

V neděli 5.11. se můžete těšit také na brunch s trans tématikou! V kavárně Patra budeme od 13:00 nejen jíst a družit se, ale taky diskutovat. V dějinách LGBTQ+ práv byla pop kultura vždy několik kroků před společenskou změnou. Když se v roce 2014 objevila trans herečka Laverne Cox na obálce časopisu Time, symbolizovalo to významný kulturní předěl. Jak tato nenápadná transgender revoluce vypadá po třech letech? O tom si spolu popovídáme v útulných Patrech.  Celá debata bude tlumočena do českého znakového jazyka.

lavern_MP5.png
Redakce Transparent z.s