Je britský učitel nespravedlivě trestán za špatné oslovení žáka?

Do českých médií se dostala zpráva o učiteli matematiky z hrabství Oxfordshire, který byl na deset dní suspendován údajně kvůli tomu, že zahrnul svého transgender žáka do kolektivního oslovení “děvčata”. Co o případu víme?

Chlapcovi rodiče zprávu veřejně nekomentují, zřejmě proto, že nechtějí své dítě vystavovat publicitě. Škola poskytla jen závěr interního šetření a dále se zatím nevyjadřuje, takže hlavním zdrojem informací je právě učitel Joshua Sutcliffe, který o situaci mluvil v britské ranní talk show This Morning. Toto vystoupení pak vzbudilo zájem dalších médií.

Z výpovědi učitele samotného vyplývá, že problém zjevně přesahuje jedno náhodné přeřeknutí. Sutcliffe je zároveň pastorem a podle vlastních slov uznává pouze biologické pohlaví přiřknuté po narození dítěte. Jak sám říká, v přítomnosti dotyčného transgender chlapce se vyhýbal osobním zájmenům a raději používal jen jméno, protože o něm odmítá mluvit v mužském rodě. Během televizního rozhovoru opakovaně mluvil o tomto studentovi s použitím ženských zájmen, a to i poté, co jej moderátor opravil. Oslovení “děvčata” tedy mohlo být v daném případě nezáměrné, ale skutečnost je taková, že Sutcliffe tohoto žáka opravdu dál považuje za dívku, na jeho identitu bere jen minimální ohled a pouze tehdy, když je chlapec v doslechu.

S tím koresponduje i oficiální závěr šetření poskytnutý školou: “Misgenderování žáka a vyhýbání se osobním zájmenům jde proti školním směrnicím, které nabádají k ohledům vůči sexuální a kulturní rozmanitosti studentů.” Podle školy učitel také pronášel v hodinách matematiky nábožensky zaujaté necitlivé komentáře (z rozhovoru lze vyvodit, že se tyto komentáře týkaly právě transgender žáka).

Do pořadu This Morning přišla učitele podpořit Andrea Williams, zakladatelka křesťanské organizace Christian Concern, která mimo jiné protestuje proti zákonné rovnoprávnosti gayů a leseb a podporuje zákaz potratů. Ta po celou dobu o menšinové genderové identitě mluvila jako o poruše a za nejlepší řešení považuje vysvětlit dětem, že se musejí přizpůsobit svému biologickému pohlaví. Hodí se poznamenat, že její postoje se setkaly s otevřeným nesouhlasem moderátora Phillipa Schofielda a moderátorky Holly Willoughby. Každopádně však v diskusi nebyl dán hlas žádné transgender osobě.

Rozhovor s učitelem v pořadu This Morning