Historický moment: V lokálních amerických volbách uspěly dvě transgender ženy

Téměř rok poté, co byl Donald Trump zvolen americkým prezidentem, přinesly lokální volby ve Spojených státech mnohem pozitivnější historický milník: Státy Minnesota a Virginie budou prvními, kde do politických funkcí zasednou transgender ženy.

Novou zastupitelkou města Minneapolis se stala Andrea Jenkins, která už dříve pracovala jako poradkyně předchozích členek a členů zastupitelstva. Ve své kampani se zaměřila mimo jiné na rovnoprávnost v přístupu k bydlení, v kvalitě životního prostředí a v účasti na demokratickém procesu. Důležitost jejího vítězství ještě umocňuje i fakt, že reprezentuje jednu z nejvíce opomíjených a ponižovaných skupin v americké populaci – trans ženy černé pleti.

 Andrea Jenkins - zdroj: Facebook

 Andrea Jenkins - zdroj: Facebook

Zásadní význam má také úspěch demokratky Danicy Roem, nové členky sněmovny reprezentantů ve státě Virginie. Danica je novinářka a aktivistka, které se podařilo ve volbách pokořit stávajícího republikánského reprezentanta Boba Marshalla. Právě Marshall byl autorem nechvalně proslulého návrhu zákona zkráceně nazývaného “Bathroom Bill”, který měl za cíl nařídit lidem používání veřejných toalet striktně na základě přisouzeného pohlaví. Po dlouholetém prosazování transfobní a homofobní legislativy byl tedy tento politik sesazen ženou, jež reprezentuje přesný opak jeho bigotních postojů.

Danica Roem - zdroj: Teen Vogue

Danica Roem - zdroj: Teen Vogue

Volební výsledky celkově naznačují, že neschopnost a ostudná práce republikánského prezidenta i celé strany mají konkrétní dopad na voličské rozhodování a přinejmenším prozatím hrají do karet Demokratům.

Redakce Transparent z.s