Trans-Care aneb Bindery a binding

Zdroj: facebook/gc2b

Zdroj: facebook/gc2b

Bindery jsou pomůcky k tzv. bindingu (z anglického bind=stahovat). V užším slova smyslu hovoříme o stahování prsou speciálně navrženým oděvem s příměsí pružného spandexu nebo lycry. Binding provádějí hlavně trans muži před operací hrudníku (odborně nazývané ablace prsu, čili odstranění tukové tkáně a prsní žlázy). Běžnými uživateli jsou také cosplayeři nebo sportovci. V tomto článku se chci zaměřit na bindery pro trans muže s důrazem na  ověřené obchody, ceny a čemu se při bindingu vyhnout.

Binderů je na trhu spousta - jak vybírat?

Stahovací prádlo se liší nejenom kvalitou a složením, ale také barvou, velikostí a především zemí původu. Při výběru se řiďte doprovodným textem u výrobku! Chcete stahovák výslovně určený pro (trans) muže. Pokud výrobce tvrdí, že se jedná o pomůcku pro lesby, raději se mu vyhněte. Před nákupem koukněte i na hodnocení nejlepších binderů na stránkách Bustle.com (odkaz: ZDE). Kvalitní binder nezpůsobuje zdravotní komplikace (dechová nedostatečnost, brnění paže z přílišného utažení, zrychlení srdeční frekvence…).

Levné, ale zdraví škodlivé napodobeniny sužují hlavně čínské e-shopy. Neobsahují lycru ani spandex. Nedostatek pružnosti a přizpůsobivosti materiálu uživatelé při navlékání popisují jako značně bolestivé. V binderu mají potom problém se vůbec nadechnout. Navíc čínský oděvní systém počítá s velikostmi o dvě čísla menšími, než na jaká jsou zvyklí Evropané. Jejich XL je naše M. Leckdo chybu udělá a zůstane pak s příliš těsným nátělníkem, který si ani ve snu neoblékne.

USAbinders.jpg

Kde se šijí nejlepší bindery?

Kvalitní bindery hledejte například v amerických e-shopech. Jednou z nejoblíbenějších zdejších značek je gc2b (odkaz: ZDE), jejíž krédo se dá shrnout slovy: Bindery navržené trans lidmi pro trans lidi. Cena se pohybuje okolo 33 dolarů za klasický hrudní stahovák (můžete zakoupit i ve formě nátělníku), a je vhodný i k plavání. Přední část, kryjící prsa, je z dvojité látky. Materiál se skládá z 80% nylonu a 20% spandexu. Dostanete jej v mnoha barevných variantách. Osobně jeden Gc2b binder vlastním a jsem s ním velice spokojený.

Další z ověřených a často doporučovaných značek je Underwork (odkaz: ZDE). Firma se zabývá stahujícím prádlem jak pro muže, tak i ženy. V jejich sortimentu najdete bindery-tílka a pooperační vesty. Klasický Underwork binder stojí osmnáct dolarů. Vyrábí se ze 70% Nylonu a 30% spandexu.

POŘÍDÍTE NEJENOM V USA

Nevýhodou nakupování za Velkou louží je, že zboží nezřídka končí na české celnici. Binder si zde musíte vyzvednout, zaplatit clo okolo 700 korun a poštovné k tomu. Ne zrovna dobrodružný zážitek. Chcete-li se vyhnout obstrukcím s celníky, objednávejte z obchodů v Evropě. Jedním z nejznámějších anglických e-shopů je T-kingdom. Nabízejí poměrně slušný výběr hrudních binderů. Cena jednoho se však pohybuje okolo 60 liber. Musíte si spočítat, zda se vám to vyplatí oproti dovozu z USA.

Málo známou příležitost k nákupu skýtají německé sexshopy. V některých bindery najdete, a pokud si do Německa uděláte výlet, můžete si i je na místě vyzkoušet. Vcelku rozšířenou variantou je také nakupování z druhé ruky. Na Facebooku funguje stránka FtM/MtF Bazar, kde se mimo jiné bindery prodávají a poptávají (odkaz: ZDE).

SHRŇME SI NA ZÁVĚR NĚKOLIK RAD O BINDINGU:

  1. Nikdy nepoužívejte na stahování nic jiného než binder. Obinadlo či páska jsou naprosto nepřípustné. Může dojít až ke zlomeninám žeber a deformitám prsů.

  2. Používejte binder správné velikosti.

  3. Ujistěte se, že máte prsa ve správné pozici. Po obléknutí binderu si musíte prsa srovnat tak, aby Vám binder nestahoval prsa dolů. Nejjednodušší je posunout je směrem nahoru.

  4. Nikdy nepoužívejte binder víc než 10 hodin denně.

  5. V binderu nespěte!

Přeji dobré pořízení, ať už se rozhodnete pro kterýkoliv obchod a typ binderu. Jenom pamatujte: Stahovací prádlo není levná záležitost. Budete potřebovat minimálně jeden binder, ideálně více pro pohodlné střídání. Stahovák berte jako doplněk k oblékání, s kterým budete spojeni několik let. Nesahejte nutně po každém, který na oko zmužní vaši postavu - pořád jde o to, abyste se cítili dobře vy, a s binderem na sobě především.


Autor: Péťa Bielicki

Redakce Transparent z.s