Komise Evropské sociální charty apeluje na Českou republiku, aby zrušila povinné sterilizace trans lidí

Mapa evropských zemí, které podmiňují úřední změnu genderu sterilizací. (zdroj: TGEU)

Z pondělního rozhodnutí komise Evropské sociální charty vyplynulo, že stávající český požadavek sterilizace jako podmínky k úřední změně dokladů pro trans lidi jde proti lidským právům. Společně s Evropskou úmluvou o ochraně lidských práv a svobod je Evropská sociální charta jednou ze základních smluv, které v Evropě garantují ochranu lidských práv.

Tento výsledek je v souladu s loňským rozsudkem Evropského soudu pro lidská práva, který nastavil precedens pro evropské země, jež dosud sterilizaci po trans osobách vyžadují. Komise se situací v České republice zabývala na popud organizací Transfusion, Transgender Europe (TGEU) a International Lesbian, Gay, Bisexual, Trans and Intersex Association (ILGA).

"Povinné sterilizace jsou zastaralá a neudržitelná praxe a čím dál více autorit uznává, že jdou proti lidským právům," komentuje zprávu jednatel Trans*parentu Viktor Heumann. "Není přijatelné, aby byl někdo nucen podstupovat takový zákrok kvůli změně občanky. Vítáme proto rozhodnutí komise a zároveň děkujeme organizaci Transfusion, která podnět podala a iniciovala tak českou cestu ke zrušení povinných sterilizací."

Současná praxe pro takzvanou úřední změnu pohlaví v ČR nařizuje trans osobám, aby podstoupily*i operaci, jejíž součástí je znemožnění další reprodukce. Zákon tak upírá českým trans lidem právo mít biologické potomky a nehledí ani na případy, kdy člověk operaci podstoupit nechce kvůli zdravotnímu riziku nebo z osobních důvodů.

Tato praxe je výsledkem zastaralého způsobu myšlení, podle něhož je trans identita poruchou a každý trans člověk touží být “vyléčen” operací. Nahlížení na trans lidi jako na nemocné pak vede k potřebě je držet v určitých mezích pomocí sterilizace.

Česká sexuologická společnost dále trvá na tom, že kastrace trans lidí jsou správné a nezbytné. Organizace TGEU a ILGA proto vyjadřují obavu z toho, že dokud přístup k lékařské péči a úřední tranzici zůstane pod kontrolou těchto expertů, celý proces bude pro trans lidi i nadále neúměrně zdlouhavý a komplikovaný.

Zpráva o rozhodnutí na stránkách TGEU


Redakce Transparent z.s