Filmy a akce letošního 19. ročníku Mezipater

Ve čtvrtek 8. 11. začíná v Praze devatenáctý ročník Mezipater QFF a i letos se můžeme těšit na filmy s trans tematikou. Součástí festivalu bude také diskuzní akce o zkušenostech místní queer mládeže, kterou spolupořádá Trans*parent.

42723319_10158651010339572_9089530316061671424_o.jpg
 

Dokumentární sekce

V dokumentární sekci můžeme letos vidět tři snímky s trans tematikou. Jedním z nich je Dohoda s vesmírem / A Deal with the Universe, ve kterém sledujeme příběh Jason a Tracey, kteří se snaží počít dítě, ale umělé oplodnění jim nevychází a kvůli zdravotním komplikacím těhotenství Tracey již nepřichází v úvahu. Pár se ale nechce vzdát šance mít vlastní dítě a rozhodne se pro radikální alternativní řešení – nechat Jasona dítě odnosit. Jelikož má stále funkční ženské pohlavní orgány, musí jen vysadit hormony a může začít odškrtávat pokusy na klinice. Začíná cesta do neznáma a neprobádaných vod medicíny plná humoru, stresu, lásky, napětí a nezlomné vůle. Autobiografický snímek je složený pouze z osobních video deníků, které Jason a Tracey natáčeli po dobu deseti let.

3_460542.jpg

DOHODA S VESMÍREM - PONDĚLÍ / 12. 11. 2018 / 20:45 / KINO SVĚTOZOR - MALÝ SÁL - VÍCE INFO ZDE


Dokumentární snímek Vlastní silou / Man Made sleduje osudy čtyř výjimečných mužů, kteří se připravují na účast v jediné kulturistické soutěži pro trans muže na světě Trans FitCon. Účast v soutěži pro ně nicméně není otázkou vítězství. Jak film, který získal cenu pro nejlepší dokument na americkém festivalu Outfest, dokazuje, Trans FitCon je pro všechny zúčastněné především jedinečnou šancí být vidět tak, jak si viděni být přejí.

3_457221.jpg

VLASTNÍ SILOU - PÁTEK / 9. 11. 2018 / 18:30 / KINO SVĚTOZOR - MALÝ SÁL - VÍCE INFO ZDE


Genderblend / Genderbende je příběhem pěti mladých lidí, kteří se necítí být ani ženami, ani muži. V každodenním životě jsou Lisa, Anne, Dennis, Lashawn a Selm konfrontovány*i se svou odlišností, vlastní životní cestu však překonávají po svém. Dokumentární film sleduje své hrdiny se zájmem, zvědavostí a pochopením všeho, co se nachází mimo klasické binární rozdělení genderových rolí. Spolu s hrdiny nabourává zažité představy a především oslavuje lidskou individualitu.

6_458601.jpg

GENDERBLEND - ÚTERÝ / 13. 11. 2018 / 18:00 / KINO PILOTŮ - MALÝ SÁL - VÍCE INFO ZDE

 

Hlavní soutěž krátkých filmů

Blok Krok do neznáma představí selekci nápaditých snímků s trans tematikou. V konfrontaci s neznámými lidmi či prostředím máme tendenci uchylovat se k předpojatým názorům, které nám dodávají pocit bezpečí. Výběr čtyř filmů s trans tematikou (Zahřívací kolo, Čaj o páté, Kalamita, Mathias) tak otevírá oči postavám, které by se také rády schovaly do své bubliny, ale rozhodnou se z ní vykročit a přesvědčit se, že vše může být úplně jinak, než si myslely.

Soubor krátkých trans filmů Krok do neznáma uvedou Mezipatra třikrát v různých pražských kinech. Více info zde.

 

Fokus: Rodina

Po pěti letech Mezipatra opět ve speciální sekci prozkoumají téma rodiny, neboť právě queer kinematografie ráda vypráví příběhy, které nám pomáhají kriticky přehodnotit zažité představy. Na rozdíl od většiny filmů, které se zabývají osudy queer jedinců ve vztahu k příbuzenstvu, letošní selekce se zaměří zejména na rodičovství.

V rámci této sekce Mezipatra promítnou snímek Dítě jako každé jiné / A Kid Like Jake. Jake je čtyřleté dítě, které nechápe, proč by mělo být pro někoho problém, že se rád obléká do šatů. Jeho rodiče Alex a Greg zase nechtějí, aby se něčím podobným kdy musel zabývat. Když přijde na řadu výběr té nejlepší školky pro jejich dítě, na povrch vyplave i otázka, nakolik by měla být Jakeova genderová identita součástí přijímacího procesu. A jak se obecně postavit k výchově trans dítěte. Film je adaptací úspěšné divadelní hry Daniela Pearlea a vypráví příběh středostavovské rodiny žijící v New Yorku, kde je už tak složité najít pro děti v plných školkách místo. Snímek měl světovou premiéru na festivalu Sundance a detailně rozpracovává téma rodičovství, které by mělo být citlivé a otevřené potřebám dítěte. A to navzdory někdy až zbrklým snahám okolí zařadit vše do správných a připravených škatulek.

6_460547.jpg

DÍTĚ JAKO KAŽDÉ JINÉ - STŘEDA / 14. 11. 2018 / 18:15 / KINO SVĚTOZOR - VELKÝ SÁL - VÍCE INFO ZDE

 

Hlavní soutěž celovečerních filmů

V hlavní soutěži celovečerních filmů bude uveden belgický snímek Dívka / Girl. Patnáctiletá Laura se chce stát baletkou a vedle náročného studia na baletní akademii svádí ještě jeden boj – se svou vlastní genderovou identitou. Přestože film Lukase Dhonta získal Zlatou kameru za nejlepší debut na letošním festivalu v Cannes, náš názor na tento snímek je odlišný. Jedná se sice o film s trans tematikou, avšak pozornost věnuje pouze fyzické stránce tranzice a reálné prožitky trans osoby, které nejsou spojené pouze s „fyzickou léčbou“, téměř opomíjí. Proto může být tento pohled velice zkreslující a je třeba ho brát s rezervou.

dívka.jpg

DÍVKA - PONDĚLÍ / 12. 11. 2018 / 20:30 / KINO LUCERNA - VELKÝ SÁL - VÍCE INFO ZDE

 

Vítejte v našem světě / Welcome to our world: promítání a diskuze o zkušenostech místní queer mládeže

V rámci doprovodného programu Mezipater proběhne 10. 11. 2018 od 15:00 v kavárně Patra akce, na jejíž organizaci se spolu s Patry a Mezipatry podílí i Trans*parent. Jak se v pubertě vyrovnáváme s tím, že jsme queer či trans? Krátký film See Me mapuje úvahy jednoho českého teenagera o cestách napříč genderem. Po promítání budou zástupci skupin queer mládeže diskutovat o problémech LGBTQIA, se kterými se potýkají. Diskuze proběhne v češtině a angličtině.

44988853_2189391454413114_2318202280119107584_n.jpg
Redakce Transparent z.s