V záběru Goergie Hejduk: Jak EHRC poslalo rozzlobený dopis

alphabet-blur-color-1152661.jpg

"Zaveďte jako standard pro trans lidi možnost uložit sperma a vajíčka do bank, nebo vás poženeme k soudu," vyhrožuje komise Britská komise pro rovnoprávnost a lidská práva (EHRC) zdejšímu zdravotnictví. 

EHRC zdůvodňuje, že současné praktiky Britského veřejného zdravotnictví (NHS) jsou „zastaralé“ a pro trans komunitu diskriminující. Pod hrozbou žaloby požaduje jejich urgentní aktualizaci. V pátek 3. srpna tak představitelé EHRC odeslali oficiální dopis, ve kterém britské veřejné zdravotnictví obviňuje ze „selhání při poskytování standardní zdravotní péče“. NHS akci odsuzuje jako nepatřičnou.

Velká Británie

Vzájemné přestřelky v mezích demokratické rozpravy

„Naše zákony a hodnoty jsou tu od toho, abychom bránily ty, kteří chtějí podstoupit léčbu genderové dysforie. Volba mezi touto léčbou a šancí založit rodinu není skutečná volba. Žádáme proto o přehodnocení praktik NHS a na základě jejich mandátu poskytovat všem občanům Velké Británie vyvážený přístup ke zdravotnictví,“ pokračovala ředitelka EHRC.

Aktuálně je na rozhodnutí lokální komise pro zdraví, zda tento přístup přehodnotí. Mnoho těchto komisí služby pro trans lidi neposkytuje.

Trans-lidskoprávní organizace iniciativu EHRC vítají. Změna by mohla mít dopad až na 4500 trans lidí z celé Velké Británie. Pozitivně se k situaci vyjádřil například Paul Twocock, ředitel pro organizaci Stonewall: „Je nanejvýš důležité, aby trans lidé měli rovnoprávný a férový přístup ke zdravotnictví, a to by mělo obsahovat i možnost uložení reprodukčních materiálů."

Lékařská péče o trans lidi

Velká Británie má před námi přesto stále náskok

V České republice je sice možnost svoje reprodukční materiály uložit, ale není to služba hrazená z veřejného zdravotního pojištění. Přesto je situace ve Velké Británii již dnes daleko lepší než v České republice. V Anglii je možné tranzici provést jednodušší cestou a s minimem nákladů, kde je aktuálně pouze problém, že k některým dalším službám se dostanou snáze běžní občané než trans lidé.

Británie řeší otázky společnosti, která v trans léčbě pokročila dále než my. Vezmeme například v úvahu, že my teprve řešíme skutečnost, že musíme být sterilizovaní, abychom si mohli náležitě změnit občanské doklady. Současná situace v Británii je odrazem společnosti, která se aktivně vyvíjí a o svých problémech otevřeně diskutuje. Veřejná demokratická rozprava vůbec je podmínkou řešení, a tak i v našem případě. Bohužel v ČR je zatím téměř nemožné podobný dialog zahájit.  

Uvidíme, zda taktika "Suď se o práva" přinese řešení problému, jenž zásadně závisí na britské legislativě, ale je to právě ta kýžená pozornost, která může změnu přinést.

Autorka: Jiřka Georgie Hejduk
Jiřku můžete sledovat na jejím blogu Jak se stávám ženou, kam pravidelně přispívá a řeší nejenom radosti a starosti svojí tranzice: ZDE