Queer & Trans Youth CZ

S novým rokem jsme změnily*i koncept Queer Teens Workshopů pro queer a trans dospívající. 
Vzhledem k úspěšnosti těchto akcí pro mládež vznikla nová oficiální FB stránka Queer & Trans Youth CZ, která se věnuje nejen těmto workshopovým aktivitám. Queer Teens setkání a celá QTY stránka nabízí bezpečný inspirující prostor přijetí, podpory a společenského kontaktu. Můžete tu poznat nové tváře a najít zázemí pro hledání sebe samých. Taky si můžete promluvit s někým, kdo vás rád vyslechne, podpoří, případně odkáže na další služby, dle vašeho přání a potřeb. Můžete se i samy*i spolupodílet na vytváření dalších aktivit a být součástí stále rostoucí a aktivní komunity queer a trans (+allies) mladých lidí. A pokud máte z jakýchkoliv důvodů strach jít "s barvou ven" a nechcete/nemůžete být spojován*a s touto stránkou, napište zprávu nebo se připojte do soukromé FB skupiny, kde o nic nepřijdete. 
Chcete-li se dozvědět více, sledujte stránku Queer & Trans Youth CZ, případně nás kontaktujte skrze zprávy na této stránce nebo napište na qtypraha@gmail.com.


The new year brought in many changes, including a concept change for the the queer and trans youth meetings!
After a successful 2 1/2 years with QTY workshops, we finally made an independent FB page for this group. Queer & Trans Youth CZ will keep you informed about our meetings, workshops and other events, as well as commentary on queer and trans youth culture. Through these pages, as in our meetings themselves, we hope to offer a safe and inspiring space of acceptance, support and opportunities for socializing. In the group, you can meet new people and support for finding yourself. You have the chance to talk to someone who is happy to listen, support you and help you find any other services you might need. You can also contribute your ideas and wishes to help shape the group and activities. Join us and be part of a growing and active youth community for queer and trans kids (and their allies). 
If you are not sure you want to be seen identifying with this page, please send us a message and we can add you to our private FB group, which has the same information as this page! You will get all the benefits without worrying about who sees your activity. 
Please get in touch to find out more. Message us here via FB or write at qtypraha@gmail.com 

50289648_580649319063551_5057743025229266944_o.jpg
Redakce Transparent z.s