Jak nebýt Luďanem (aneb ještě jednou k Mostu)

Nedávno skončil seriál Most, pro většinu národa mimo jiné první velká lekce z trans tematiky. Bohužel, tvůrčí tým ani Česká televize nemají o situaci trans lidí u nás moc velký přehled, takže jim tento fakt předem úplně nedošel. Výsledkem byla postava Dáši, která je sice českým trans lidem v něčem blízká, ale taky nám přinesla hodně momentů, kdy jsme jen zírali*y, co se to na obrazovce děje.😳
Víme dobře, že kritizovat Most je v poslední době trochu jako polít se benzínem a vkročit do zahulené Severky. Protože ale velká část diváků (včetně některých zaměstnankyň a zaměstnanců ČT) zjevně s radostí přebírá to, jak se o Dáše mluví a jak se s ní jedná v seriálu, pojďme si krátce shrnout, jak se toho vyvarovat a nebýt Luďanem: 

1. Dycky Dáša! 🏳️‍🌈

Nepoužívejte prosím naše staré jméno, ani z legrace. Taky by vám nepřišlo vtipné, kdyby někdo jen tak pro zábavu zmiňoval část vašeho života, která pro vás byla těžká a někdy vyloženě traumatická. Už takhle si musíme naši skutečnou identitu před okolím pravidelně hájit, což je vysilující a ponižující – tak nám to ještě víc nekomplikujte.

2. Ne, neukážem 🏳️‍🌈

Pokud si nejsme důvěrně blízcí/blízké, neotvírejte téma našich operací. To, jestli a jaké operace máme, je osobní informace a její sdílení je na našem rozhodnutí. Respektujte naše soukromí. A rozhodně nečekejte, že vám budeme svou identitu na potkání dokazovat odhalováním částí svého těla. Jednak trans těla můžou být různá a jejich podoba neříká moc o tom, jestli je člověk “opravdu” muž nebo žena, a jednak tady znovu platí pravidlo o soukromí. Naše tělo není veřejný majetek a stejně jako vy obvykle nechceme naše intimní partie ukazovat každému.

3. Trans žena je žena 🏳️‍🌈

Když už jsme u toho, operace je osobní volba – ne cena, kterou musíme zaplatit za to, že ostatní budou respektovat naši identitu. Jinými slovy, když vám trans žena řekne, že je žena, není důvod po ní chtít důkazy. Můžete ji soudit podle jejího charakteru, můžete ji hodnotit podle toho, jak jedná s těmi, kdo jsou na tom hůř než ona. Ale ať je dobrý, nebo špatný člověk, pořád je to žena. 

4. Nejsme otloukánci 🏳️‍🌈

Seriálová Dáša se sice čas od času ohradí, ale jinak má s ostatními postavami svatou trpělivost, dokonce i když je opakovaně zbita. Nečekejte od nás totéž. Víme moc dobře, že jako trans lidi se můžeme snáz dočkat napadení, ale to neznamená, že se s ním smíříme a budeme ochotně čekat, až se k nám ostatní začnou chovat jako k lidské bytosti.

5. Zasloužíme si najít skutečnou lásku 🏳️‍🌈

Dáša opustila velké město, kde by měla přece jen větší šanci potkat opravdu chápajícího partnera, a vrátila se do rodného Mostu. Tam ji chlapi běžně urážejí, berou ji jako fetiš, a když ji jeden z nich odmítne uprostřed sexu, Dáša reaguje, jako by to čekala předem. Na konci posledního dílu se pak začne sbližovat s dotěrným slizkým Edou, kterého dřív odmítala. To není vítězství “v jádru hodného” kluka Edy. Je to tragédie holky, která má na víc. Nedivte se prosím, když skutečná trans žena nevezme zavděk kdejakým Edou nebo Frantou jen proto, že o ni projeví zájem a nebudou jí nadávat do transek.

(A jen tak mezi námi, trans žena taky zdaleka není vždycky hetero )

Další vyjádření k Mostu najdete i v nedávném videorozhovoru s Viktorem Heumannem na Idnes:https://www.idnes.cz/onadnes/lide/rozstrel-trangender-viktor-heumann.A190219_102400_spolecnost_kace

Tak díky, a nebuďte Luďani!

Redakce Transparent z.s