Jak se chovat k trans kolegovi*kolegyni?

Nejste trans a máte trochu problém se zorientovat v tematice? Může se to zdát složité, zvlášť pokud se někdo ve vašem životě vyoutuje jako trans člověk a vy nevíte, jak správně reagovat. Stačí se ale držet několika základních rozumných pravidel.

Dobrým příkladem je třeba práce. Trans lidé jsou z coming-outu na pracovišti většinou nervózní, protože se bojí problémů a negativních reakcí. Jako jejich kolega nebo kolegyně jim to můžete usnadnit pomocí několika jednoduchých zásad:

Orientujte se podle jejich přání 
Trans kolega*kolegyně vám nejspíš řekne, jak chce být oslovován*a, jaká používá zájmena, atd. Tyto informace se můžou během tranzice změnit (někdy lidé například používají "neutrální" jméno a později přejdou k jinému tvaru). Jejich přání by pro vás každopádně v tomhle ohledu mělo být hlavní vodítko.

Dokonalost není nutná, stačí upřímná snaha 
Vaše kolegyně nebo kolega dobře ví, že si na změnu nejspíš budete chvíli zvykat a můžete se občas přeřeknout, použít nesprávné zájmeno a podobně. Zásadní ale je, abyste měli*y upřímnou snahu. Ta se totiž pozná. Když se spletete, nejlepší je se krátce opravit a říct "promiň" - není potřeba situaci rozmazávat.

Zajímejte se i jinde
Vaše kolegyně*kolega se chce hlavně v klidu soustředit na práci, stejně jako vy. Navíc, vysvětlovat intimnosti ze svého života často není příjemné. Pokud tedy máte otázky k trans problematice, zkuste nejdřív hledat odpovědi na internetu - klidně se můžete zeptat třeba nás :) A když už se budete ptát osobně, nenaléhejte a dejte danému člověku prostor.

Postavte se na jejich obranu
Když má někdo jiný na pracovišti posměšné a urážlivé poznámky, například za zády dané osoby, ozvěte se. Dejte najevo, že to není v pořádku. Pokud je váš trans kolega*kolegyně u toho a brání se, ukažte, že jste na jeho*její straně.

Chce to ohleduplnost
Tohle by měla být samozřejmost, ale je důležité to zmínit: Nezírejte a odpusťte si i jiné dětinské reakce. Nikdo si nechce připadat jako zvířátko v ZOO. 

Zkrátka a dobře, berte trans člověka jako samostatnou osobnost, která si zaslouží základní respekt a ohledy. Pravděpodobně zjistíte, že celá situace není zdaleka tak komplikovaná, jak se vám původně zdálo.

foto: Zackary Drucker, The Gender Spectrum Collection