Co to znamená být spojenec/spojenkyně? #SpoluProtiTransfobii

spoluprotinapis.png

17. května slavíme Mezinárodní den proti homofobii, transfobii a bifobii (International Day Against Homophobia, Transphobia and Biphobia - IDAHOT). Spojte se s námi a ukažte, že trans lidé mají v České republice místo stejně jako všichni ostatní.

Anglické slovo “ally” pro vás možná nebude tak úplně nové. Dalo by se přeložit jednoduše jako “spojenec” či “spojenkyně”, v oblasti lidských práv má ale trochu užší význam. “Ally” je člověk, který nepatří k dané utlačované nebo ponižované skupině, ale aktivně podporuje její rovnoprávnost a podílí se na společenské změně k lepšímu.

predel.png

Zapojte se do kampaně proti transfobii

Pošlete svoje foto s hashtagem #SpoluProtiTransfobii do zpráv na naší FB stránce facebook.com/transparentCZ nebo mailem na adresu info@transparentprague.cz a my vás zařadíme do naší facebookové kampaně. 

Pokud přidáte i krátký vzkaz, bude to ještě lepší :)

predel.png

Ale co konkrétně znamená být spojencem nebo spojenkyní transgender lidí?

Jako v mnoha případech, i tady by měl člověk začít sám u sebe. Veřejnost často trans lidi vnímá jen jako zvláštní úkaz a terč vtipů, ne jako plnohodnotné lidské bytosti s vlastními příběhy, myšlenkami a sny. První otázka tedy zní - nepřispívám k tomuhle stereotypu i já? Nemluvím o trans identitě posměšně, nekomentuji třeba vzhled trans mužů a žen způsobem, který z nich dělá zábavnou kuriozitu? Nepokládám jim intimní otázky, na které bych se jiných lidí neptal/a?

Tím to ale samozřejmě nekončí.

Aby spojenectví opravdu k něčemu bylo, musí být aktivní. Nepřispívat k další diskriminaci, ponižování nebo zesměšňování je určitě důležité, nicméně je to pouze první krok, jenom nezbytné minimum. Druhou a stejně významnou částí je viditelná a otevřená podpora. Tam, kde se trans lidé nemohou ozvat samiy, protože to pro ně není bezpečné nebo jim není dán prostor, by mělo přijít ke slovu právě spojenectví.

Jenomže co když nevíte, jak na to?

Žádný strach. Začněte prostě tím, že budete trans lidem naslouchat, zajímat se, číst jejich články a knihy, pouštět si videa - například ta, která doporučujeme v sekci pro média. Můžete nás také sledovat na Facebooku, kde přinášíme nejen zprávy o naší činnosti, ale také doporučujeme texty a další obsah k tématu.

Tahle aktivní snaha udržet si přehled by neměla nikdy skončit, ale to neznamená, že musíte s podporou čekat tak dlouho, až budete mít z trans tematiky málem doktorát. Pro začátek vám bude stačit několik základních informací:

1. Gender neboli rod není daný anatomií, je to naše identita. Každý člověk zná sám sebe nejlépe.

2. Tato identita nemá přímou souvislost se sexuální orientací, jde o dvě různé věci.

3. Trans lidé a nebinární lidé existují odnepaměti, nejsou novým trendem. Mnohé kultury s nimi počítaly jako se součástí společnosti.

4. Počet trans lidí se v posledních letech nezvyšuje - pouze mají dnes o něco lepší podmínky pro coming out než dřív.

5. Navzdory těmto lepším podmínkám trans lidé pořád čelí mnoha problémům. Je u nich například větší riziko, že se stanou terčem šikany a fyzických útoků. Setkávají se také častěji s odmítnutím ze strany blízkých, odporem a diskriminací ve škole a v práci.

6. Konkrétně v České republice navíc musejí trans lidé pro oficiální změnu dokladů podstoupit operaci, jejíž součástí je sterilizace. S touto podmínkou nesouhlasí Evropský soud pro lidská práva ani česká ombudsmanka Anna Šabatová, která nedávno doporučila požadavek zrušit.

7. To hlavní a nejdůležitější: Trans lidé jsou lidé. Být trans není porucha, je to prostě výsledek toho, jak komplexní tvor člověk je. Jsme úžasně složitá, fascinující životní forma, která se nedá rozdělit do dvou úhledných škatulek podle anatomie. A měliy bychom si tuhle pestrost společně užívat :)