JAK ZAČÍT?

poradna-solo-01_proletak.png

Neztotožňujete se s pohlavím, které vám byl přiděleno při narození?

Například:

- podle rodného listu jste muž a máte typicky mužské pohlavní znaky a orgány, ale víte, že jste ženou?

- jste mužem, ačkoliv jste se narodil s typicky ženskými pohlavními znaky a orgány?

- jste intersex, vaše pohlaví nelze podle vnějších a/nebo vnitřních pohlavních znaků a orgánů snadno určit? (a identifikujete se jako žena, muž či nebinární/genderqueer osoba, ať už to odpovídá pohlaví, které vám bylo přiděleno po narození, nebo ne)

- nacházíte se zčásti nebo zcela mimo genderové kategorie muž a žena; gender neprožíváte nebo prožíváte jeho absenci/neřadíte se do žádné genderové škatulky/identifikujete se s jiným genderem, než jsou muž a žena

- vaše genderová identita je proměnlivá (např. občas máte pocit, že jste muž, jindy spíše žena, jindy zase nepřináležíte k žádnému /binárnímu/ genderu)

Nebo si svou identitou nejste jistý/á a podobné otázky vás často napadají?  

Pokud nevíte, jak lépe prozkoumat svou genderovou identitu, jak zahájit úřední změnu pohlaví nebo jak začít s fyzickou proměnou, pokusíme se vám v následujících bodech představit, jaké máte možnosti.

predel.png

1. KDE NAJÍT INFORMACE

Pro základní orientaci v pojmech můžete využít náš slovníček. Pracujeme na sérii informačních článků jako je tento, které budeme postupně uveřejňovat na našich stránkách. Pokud si chcete o své identitě raději s někým popovídat, zeptat se třeba někoho s podobnou zkušeností nebo doktora, můžete se obrátit na:

Podpůrné skupiny Trans*parentu – podpůrné skupiny bývají vyhlašovány na facebooku a zpravidla se konají dvě úterý v měsíci (zatím pouze v Praze). Doporučujeme přijít na skupinu, která je označena jako pro nově příchozí, abyste měli*y možnost sdílet zkušenosti a seznámit se s dalšími nováčky, kteří na tom budou podobně jako vy. Ve skupině pro nováčky je věnován větší prostor tématům spojeným se začátkem tranzice.

Transparent poradna - pokud potřebujete s něčím poradit, můžete se obrátit i na naši poradnu přes e-mail, telefon nebo využít Skype konzultace. Pro kontaktní údaje nám prosím napište na e-mailovou adresu info@transparent.cz.

Stránky sbarvouven.cz – poradenský web pro lidi, kteří hledají svou genderovou identitu a/nebo sexuální orientaci, řeší coming out a jeho případné dozvuky atd. Vyberete si někoho z mentorů/ek a kontaktujte je přes anonymní chat, ať už hledáte radu, podporu nebo se jen potřebujete vypovídat.

Facebookové skupiny pro MtF a FtM komunitu – můžete tam najít někoho, kdo podobný typ problémů řešil/řeší a může vám poradit či jinak pomoci.

Sexuolog/žka – v Česku se transgender problematice věnuje pouze část sexuologické obce a přístup se různí. Je proto lepší nejprve zjistit, jací sexuologové/žky ve vašem okolí se transgender tematikou zabývají, a kdo z nich vám svým přístupem nejvíce vyhovuje. Jsou to jediní lidé, kteří mají podle současného českého právního systému pravomoc nám vydat potvrzení ohledně změny jména pro matriku, předepsat hormony nebo dát doporučení ke komisi, která schvaluje chirurgické změny.

predel.png

2. JAK ZAČÍT S ÚŘEDNÍ A FYZICKOU TRANZICÍ

Pokud stojíte o hormonální terapii, je nutné se objednat k sexuologovi nebo sexuoložce, protože pouze oni vám mohou předepsat hormony (= hormonální terapii, HRT), vydat potvrzení pro matriku ke změně jména na neutrální, nebo doporučit ke komisi, která schvaluje pojišťovnou proplácené operace. Operace a modelace pohlavních orgánů a prsou je možné si domluvit u soukromého chirurga v zahraničí i v ČR někdy i bez doporučení, záleží na uvážení chirurga. Hormony není v Česku legální získat bez předpisu. Jméno je možné změnit i bez potvrzení, ale je nutné zaplatit poplatek 1000 Kč a přesvědčit danou matriku o tom, že máte na změnu nárok prohlášením, neboť jste cizí národnosti.

K sexuologům se obrňte se velkou dávkou trpělivosti, běžná doba čekání na změnu jména a předepsání hormonů je půl roku a pokud stojíte i o operace a změnu rodu v občance, trvá celý proces přibližně 2–4 roky. (Vzácně to může trvat také déle, záleží na konkrétních sexuolozích/sexuoložkách, úřadech, vašich časových a finančních možnostech, věku a dostupnosti různých služeb v místě vašeho bydliště).

Pokud není vaše identita binární, tedy pokud se neidentifikujete čistě jako muž nebo čistě jako žena, pro český systém neexistujete - respektive jste nuceni předstírat pro formální účely, že do jedné z těchto škatulek spadáte. Pokud tedy stojíte o hormonální terapii nebo operace, možná se nedostanete nejdál s upřímností. Organizace Trans*parent nebinární a genderqueer osoby podporuje, zasazujeme se o jejich zrovnoprávnění a právo na sebeidentifikaci.

predel.png

3. JMÉNO

Změna jména z mužského na ženské a z ženského na mužské je v současnosti možná pouze po podstoupení operativního zákroku včetně sterilizace. Je ale možné změnit si jméno na neutrální. Tato změna je zdarma, pokud máte potvrzení od sexuologa/žky. Pokud nechcete čekat, lze jméno změnit na neutrální okamžitě po zaplacení administrativního poplatku 1000 Kč. Nejprve se mění jméno na rodném listu, k tomu je třeba navštívit matriku v místě vašeho trvalého bydliště. Na základě nového rodného listu vám potom kterákoliv matrika vyhotoví nový občanský průkaz.

Pro výběr neutrálního jména platí podmínky: musí být alespoň v nějakém jazyce neutrální (tedy toto jméno je možné v daném jazyce dát muži i ženě), nesmí se jednat o zkomoleninu, zdrobnělinu, hanlivé jméno, jméno žijícího sourozence společných rodičů a musí existovat. Na matrikách nejčastěji ověřují neutrálnost jména podle publikace Jak se bude vaše dítě jmenovat? od Miloslavy Knappové. Ta uvádí příklady neutrálních křestních jmen a jako neutrální tvar příjmení doporučuje tvary končící na -ů nebo -ý/ích (seznam naleznete na konci článku). U ostatních jmen většinou požadují lingvistický posudek. Pokud chcete používat jméno, které by jako neutrální neprošlo, je možné využít služeb lingvistů a lingvistek. Ti*y vám mohou pomoci najít neutrální jméno, které se tomu vašemu bude co nejvíce podobat.

Muži mohou používat příjmení v mužském tvaru, pokud vyplní prohlášení o příslušnosti k jiné než české národnosti. Stává se ale, že toto některé matriky nechtějí akceptovat.

predel.png

4. HORMONY

Hormonální terapii předepisuje na základě několika vyšetření sexuolog/žka. Standardní složkou vyšetření je vždy vyšetření u endokrinologa/žky, který/á zjišťuje vaše současné hladiny hormonů a dalších látek v těle. Dále obvykle požadují vyšetření od psychologa/žky či psychiatra/ičky (někteří/ré požadují posudek od konkrétního odborníka/ice). Někdy také interní vyšetření a vyšetření kostní dřeně. U lidí s vaječníky pak někdy chtějí potvrzení od gynekologa o preventivní prohlídce. Obvykle trvá zhruba půl roku, než vám sexuolog/žka, často na základě vlastního pozorování a vyšetření od psychologicky vzdělané/ho odborníka/ice, vydá žádanku na endokrinologii a potvrzení pro matriku. Oběhání doktorů a úřadů může následně zabrat několik týdnů, ale také několik měsíců (zvlášť v létě můžete narazit na to, že na úřadě nebo u doktora budou mít zrovna dovolenou a u lidí, kterých se týká menstruace, je třeba ještě počkat na správnou část cyklu). Po absolvování endokrinologického vyšetření váš sexuolog či vaše sexuoložka vyhodnotí výsledky, a pokud je váš krevní obraz a výsledky dalších vyšetření kompatibilní s hormonální terapií, což ve většině případů jsou, předepíše vám hormony (většinou na nějakou dobu dopředu).

Sexuolog/sexuoložka nemá důvod jako podmínku zahájení hormonální terapie požadovat RLT ani osobní intimní prohlídku, neměl*a by po vás chtít svlékání nebo dokonce sahat na vaše tělo, odborná vyšetření by měla být věcí gynekologa/žky nebo jiného specialisty! Lékař/ka by vám vždy měl*a oznámit, jaké vyšetření hodlá provést, jaké jsou jeho důvody, a dát vám možnost daný postup odmítnout. V případě, že se setkáte s nepřijatelným jednáním ze strany odborníka/ce, máte právo tyto požadavky odmítnout a trvat na zahájení hormonální terapie.

A jaké jsou účinky HRT?

U trans mužů a transmaskulinních lidí může podávání hormonů ovlivnit celkovou vizáž více, neboť jim po testosteronu obvykle zhrubne hlas a pokožka a objeví se vousy. Může dojít k mírnému zmenšení prsou, rozšíření ramen a hrudi, zvětšení chodidel a adamova jablka. Začnou vypadávat vlasy, zhoustne obočí, zmužní rysy v obličeji. Hormony nemají vliv na šířku pánevní kosti (ani jiných kostí, maximálně se může mírně změnit jejich uspořádání a způsobit růst chodidla nebo celé postavy v řádu milimetrů), ale tuk z oblasti stehen, hýždí a prsou se přesouvá do oblasti břicha a pasu. Klitoris značně zvětší svůj objem, stane se citlivější a někteří muži popisují nárůst chuti na sex. Testosteron dodá více energie a je snadnější nabírat svalovou hmotu.

Trans ženám a transfemininním lidem pak po estrogenu obvykle narostou prsa, zjemní se rysy v obličeji, pokožka může být hebčí, přestanou vypadávat vlasy. Tuk se začne ukládat na hýždích, stehnech, celé tělo dostane oblejší křivky. Varlata se výrazně zmenší a citlivost bradavek se zvětší. Sníží se výkonnost celého organismu, svaly se zmenší a ochabnou. U mnoha lidí na estrogenu dochází k dočasnému úbytku energie.

Hlasivky se bohužel příliš nezúží a hloubka hlasu zůstane podobná, jako před zahájením hormonální terapie. Je možné vyhledat služby řečového terapeuta či řečové terapeutky, kteří pomáhají naučit se mluvit vyšším tónem tak, aby to zároveň neupoutávalo pozornost. I toto je možné ovlivnit pouze do určité míry a jako u ostatních možností tranzice je zcela na rozhodnutí každé ženy, zda tento trénink podstoupí.

Blokátory testosteronu zamezí tvorbě nových vousů a ochlupení na některých místech, ale staré kořínky vousů, chloupků a chlupů zůstanou. Pokud jsou nežádoucí, dají se víceméně trvale odstranit pomocí (pojišťovnami nepropláceného) laserového zákroku, který kořínky odstraní a tím i ochlupení. Po zahojení popálených míst je pak pokožka hladká. Laser účinně odstraňuje tmavé chloupky, se světlými si nemusí poradit. Zcela spolehlivý (i když bolestivý) způsob, jak se zbavit všeho, je pomocí elektrolýzy. Při té se jehlou ke kořínku chloupku nanese látka, která po zavedení elektrického proudu do toho místa zreaguje a kořínek vypálí. Jinou alternativou je holení příslušných míst a krycí make-up.

Hormonální terapie může u lidí všech pohlaví vyvolat časté změny nálad a vyšší výskyt akné, tyto změny však bývají obvykle pouze dočasné, než se účinky hormonů ustálí. Psychické změny a výkyvy v tomto období mohou být náročné a je třeba s nimi počítat. Je proto dobré pokusit se na ně připravit sebe i vaše okolí.

predel.png

5. ÚPRAVA VZHLEDU BEZ OPERACÍ A HORMONŮ

Cesta k hormonům a operacím může být zdlouhavá, ale pokud chcete upravit svůj vzhled, můžete využít i dalších prostředků. Pozor, nejedná se v žádném případě o něco, čeho by museli využít všichni. Ať už se rozhodnete svůj vzhled nějak upravovat, brát hormony, podstupovat operace, část z toho nebo vůbec nic, vaše identita je daná tím, jak se identifikujete, jak se cítíte, kdo jste. Následující řádky mají sloužit jako inspirace pro ty, kdo po změnách touží, nikoliv jako hůl na ty, kdo o ně zájem nemají nebo si je z nejrůznějších důvodů nemohou dovolit.

Existují pomůcky, které mohou zvýraznit žádoucí genderové rysy ještě před operacemi či bez operací. Patří k nim například: (v závorce zkratka M = muži, maskulinní lidé či Ž = ženy, femininní lidé - podle toho, kdo tyto pomůcky spíše využije. Jsou zde ale pouze pro orientaci. Nebinární a genderfluidní lidé využívají těchto pomůcek také; a i muži a ženy se mohou vymykat stereotypním očekáváním).  

Binder (M) - pomáhá zploštit hrudník do typicky mužského tvaru.

Packer (M) - vycpávka to spodního prádla/protéza penisu, nejčastěji vypadá jako “zvadlé” dildo. Může obsahovat i další funkce - například zpevňující tyčku zakončenou u těla dráždícím tvarem, tato konstrukce umožňuje packer využít jako protetický zasunovatelný penis při sexu, jehož pohyby se přes kořen packeru přenesou na vaše intimní partie. Pokud packerem od kořene po žalud vede tunýlek, je možné jej také využít při močení ve stoje (to může být ale trochu náročné se naučit, doporučujeme nejprve vyzkoušet doma).

Nalepovací vousy (M) - spíše než nalepovací knírek z žertovných předmětů teď máme na mysli drobné strniště, které lze vyrobit pomocí lepidla na obličej a krátkých odstřižků vlasů, nebo kvalitní nalepovací vousy. Není to ale pro každého a může dát zabrat je naaranžovat tak, aby vypadaly přesvědčivě.

Paruka (Ž) - pokud chcete mít rychle dlouhé vlasy, momentálně máte krátký sestřih a můžete si dovolit vynaložit finanční prostředky, doporučujeme investovat do kvalitní paruky - lépe se udržuje, méně se cuchá, vypadá nenápadněji.

Barva na vlasy (Ž, M) - střih a barva vlasů vám pomohou ovlivnit váš vzhled.

Push-up podprsenka, vycpávky (Ž) - dobrá push-upka může být lepší než deset vycpávek, protože vrchní oblečení i vhodně vytvaruje. Tvarované jsou i silikonové prsní protézy, které jsou ale poměrně drahou investicí.

Make-up + kosmetické úpravy (Ž, M) - v tomto směru doporučujeme se porozhlédnout po videích na internetu, obrazové návody vám jistě pomůžou víc, než popis.

Oblečení a obuv (Ž, M) - Šaty dělají člověka, to stále platí. I u takových triček nebo polobotek jsou střihy, které jsou více pánské nebo dámské, i když si to třeba na první pohled neuvědomujeme. A někdy jsou to právě malé detaily, které pomohou celku vyniknout. Takže pokud toužíte po jasném vyhranění na genderovém spektru, doporučujeme nakupovat v sekcích, jež nabízejí oblečení odpovídající tomu, jak se identifikujete. A to přestože tam může být časově náročnější najít oblečení, které dobře sedí. Kalhoty zakoupené v ženské sekci budou pravděpodobně vypadat více elegantně, jemně, nebudou mít velké kapsy a budete mít na výběr z většího množství ozdobných prvků. I menší zadek v nich vynikne. Košile zakoupená v pánské sekci zase nebude mít zášivky na prsa a vyštíhlený pas (i slim střih bude oproti dámským volnější), a nebude zdůrazňovat oblejší linie.

Laserový zákrok, elektrolýza a hlasová terapie (Ž) - viz. sekce o hormonech.

predel.png

A na závěr ještě uvádíme seznam neutrálních křestních jmen podle M. Knappové:

Lyndsey

Lou

Mad(d)ison

Mallory

Mattie

Meredith

Michele

Mirtil

Misha

Muriel

Nicki/Nicky

Nicol

Niki

Nikita

Nikola

Paris

Pat

Ran

Ren

Riley

River

Robbie

Robin

Sabriel

Sage

Sandy

Sani

Shay

Sapphire

Shelley

Sidney/Sydney

Simke

Sonny

Šuren

Tavi

Taylor/Tylor

Toni/Tony

Tracy

Troy

Tucker

Vivian

Wayan

Whitney

Alby

Alex

Andrea

Ashley

Aster

Benny

Blessing

Brooklyn

Casey

Cassidy

Cassie

Dahl

Dale

Dominique

Elia

Élia

Elíša

Evelyn

Charlie

Chris

Christie

Christy

Ilja

Innes

Jamie

Janis

Jay

Jean

Jess

Ješe

Jinke

Joe

Jura

Kay/Kai

Kelly

Kelsey

Kim

Kimberley

Kolja

Kristi

Kyle

Lauren

Lee